OLGA SIEMASZKO
 

OLGA SIEMASZKO
Termin: 09.02-02.03.2011

               Wystawa zorganizowana została z okazji 10. rocznicy śmierci Olgi Siemaszko – jednej z najwybitniejszych polskich artystek, zaliczanej do twórców znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”, laureatki wielu nagród i wyróżnień.

Olga Siemaszko zajmuje ważne miejsce w polskiej sztuce, była wzorem dla wielu młodych, dziś już uznanych artystów. Na jej ilustracjach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Twórczość artystki zauważono i doceniono także za granicą – już w 1950 roku odniosła pierwszy większy sukces, był nim artykuł w międzynarodowym miesięczniku szwajcarskim „Graphis” z 30 jej ilustracjami, potem przyszły następne.

 Na wystawie zgromadzono ponad 150 ilustracji z różnych okresów, a wśród nich tak znane jak „Alicja w krainie czarów” czy nagrodzone - „Kalif  bocian” W. Hauffa i „Bajeczki” J.I. Kraszewskiego.

Pochodzą one ze zbiorów prywatnych Anny i Andrzeja Majewskich oraz Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej - kolekcji autorskiej tworzonej w latach 1982-2000 przez ówczesne Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu.

            Wystawa czynna będzie do końca listopada. W grudniu pokazana będzie w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej, a później w Mielcu, Krośnie, Lesznie, Koninie, Częstochowie, Włocławku oraz w Warszawie.

            Wystawie towarzyszy album - 48 stron, twarda oprawa, format A4, zwierający m.in. teksty Andrzeja Matyni i Józefa Wilkonia oraz 40 reprodukcji najbardziej znanych

i lubianych ilustracji Olgi Siemaszko.

 

 

            Olga Siemaszko urodziła się 11.04.1911r. w Krakowie, zmarła 06.10.2000r. w Warszawie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach: malarstwa prof. Mieczysława Kotarbińskiego, rysunku prof. Tadeusza Kulisiewicza, grafiki prof. Edmunda Bartłomiejczyka i grafiki warsztatowej prof. Stanisława  Ostoi-Chrostowskiego.

Uprawiała twórczość w dziedzinie ilustracji, rysunku, grafiki wydawniczej, scenografii

i plakatu.

            Współpracowała z wieloma wydawnictwami, m.in. z takimi jak: Czytelnik, Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”, Biuro Wydawnicze „Ruch”, Krajowa Agencja Wydawnicza, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Książka i Wiedza, Bohem Press, Graphis, Arka, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Wydawnictwa Akcydensowe.

Zilustrowała ponad 200 książek, kalendarzy i innych druków akcydensowych.

            Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, wśród nich takie jak: Nagroda Prezesa  Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1951), Nagroda Honorowa na

I Ogólnopolskiej Wystawie Książki i Ilustracji (1951), Nagroda Państwowa III Stopnia (1953), I Nagroda na II Ogólnopolskiej Wystawie Ilustracji, Plakatu i Drobnych Form (1955), Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA w Lipsku (1959), Dyplom na XII Triennale Sztuki Użytkowej w Mediolanie (1960), Nagroda II Stopnia Ministra Kultury i Sztuki na wystawie „Książka i Ilustracja w XV-leciu PRL” (1962), II Nagroda w Konkursie organizowanym przez RSW Prasa-Książka-Ruch na opowieść obrazkową (1973), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1975), Wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za opracowanie graficzne i ilustracje do książki „Księżniczka na opak wywrócona” P. Calderona (1979), Nagroda PTWK za „Kalifa Bociana” W. Hauffa (1984), Nagroda PTWK za „Bajeczki” J.I Kraszewskiego (1986).

W roku 1986 została wpisana na Listę Honorową H. Ch. Andersena za „Bajeczki”, w 1996 otrzymała Nagrodę PTWK za całokształt twórczości, a w roku 2000 Medal Polskiej Sekcji IBBY, również za całokształt twórczości, jest pierwszą laureatką tej nagrody.

 

 
 
 
stopka