Wystawa: „Surrealistyczny program kulinarny”
Czas trwania wystawy: 26 października – 12 listopada 2022 r.
Wydarzenie towarzyszące: PAPUparty 5 listopada 2022 r., godzina 18:00 – odwiedzający będą mogli na chwilę oderwać się od codzienności i doświadczyć zaskakujących doznań estetyczno-smakowych.
Autorzy: studenci i absolwenci Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz artystki - Barbara Bodio, Jadwiga Napiórkowska, Aneta Mierzwa
Kurator: Justyna Łuczaj Salej – reżyserka, scenarzystka, malarka, asystentka w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Tytuł wystawy pochodzi od tytułu zadania, które kuratorka realizowała na przestrzeni kilku lat ze studentami Instytutu Sztuk Pięknych w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Forma programu kulinarnego miała być tylko punktem wyjścia, pretekstem do gry z widzem, do zabawy znaczeniami lub zabawy estetycznej. Zachęcałam studentów do działań podświadomych, skojarzeń zupełnie szalonych. Na wystawie będzie prezentowany wybór prac z lat 2017-2022. Do wystawy zaprosiłam również trzy młode artystki, związanie z Instytutem Sztuk Pięknych UR – Barbarę Bodio, Jadwigę Napiórkowską i Anetę Mierzwę. - tak wystawę zapowiada kuratorka Justyna Łuczaj Salej.
Barbara Bodio – w latach 2017-2022 studiowała Grafikę w Instytucie Sztuk Pięknych w Rzeszowie – dyplom magistra sztuki w pracowni Druku Płaskiego i Litografii, promotor pracy artystycznej dr Kamila Bednarska oraz dyplom w pracowni Multimediów, promotor pracy artystycznej dr Krzysztof Pisarek. W 2021 r. otrzymała dyplom licencjata w Pracowni Rysunku 41 prowadzonej przez dr hab. Renatę Szyszlak, prof. UR oraz dr Kamilę Bednarską. Dwukrotna stypendystka Rektora UR. Podejmuje zagadnienia związane z organicznymi materiałami oraz ekologicznym aspektem i jego przedstawieniami we współczesnych formach sztuk wizualnych. Tworzy rysunki, obrazy, instalacje w których pokazuje nieograniczony potencjał organicznych materiałów jako środek wyrazu w sztuce oraz wpływ na środowisko naturalne. Na wystawie pokaże obiekty wykonane z organicznych materiałów (jelita wieprzowe, skorupki jaj, muszle ślimaków, mech, grzyby etc.) nawiązujące formą bądź znaczeniem do potraw.
Jadwiga Napiórkowska – studentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunkach Sztuki Wizualne 2 stopnia i Grafika. Dyplom licencjacki uzyskała w 2022 roku w Pracowni Rysunku dr hab. Renaty Szyszlak, prof. UR oraz dr Kamili Bednarskiej. Pracuje z połączeniem monotypii z warstwą rysunkową oraz z technikami wklęsłodrukowymi. Tworzy głównie prace abstrakcyjne, będące wizualizacjami stanów emocjonalnych, czy wspomnień, ale inspirują ją także formy organiczne związane z wnętrznościami, zmianami chorobowymi i martwymi tkankami. W ramach wystawy zaprezentuje część abstrakcyjnego dyplomu artystycznego (Ewokacje, fragment pracy REVERBERATIONS//POGŁOSY), którego formy mogą przypominać glisty, nicienie, czy też inne robaki obłe, natomiast Carnivore, monotypia wykonana przy użyciu podrobów, dosłownie przedstawia elementy diety mięsożerców. Prace Apnea (z angielskiego bezdech) są monotypiami z warstwą rysunkową wykonane przez odbicia formy płuc wieprzowych na czarnym papierze. Nawiązują częściowo do problemów oddechowych autorki, ale też zamiłowania do wszelakich “flaczków”. W zestawie pojawi się także zbiór akwatint przypominających krople krwi, które pojawiają się na polskich stołach chociażby w formie kaszanki.
Aneta Mierzwa – studentka III roku Sztuk Wizualnych I stopnia na specjalizacji Rysunek i Malarstwo, oraz I roku Grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W swoich pracach inspiruje się ciałem ludzkim, w tym wystawami z cyklu Body World's przedstawiającymi ludzkie ciała zachowane za pomocą metody plastynacji, wnętrznościami, chorobami fizycznymi jak i psychicznymi oraz własnymi odczuciami. Pracuje głównie w tradycyjnych technikach rysunkowych, jak i technikach wklęsłodruku. Prace prezentowane na wystawie z serii "Since 2011" oraz IBS inspirowane są chorobą – zespołem jelita drażliwego, dającą swoje objawy we fragmencie układu pokarmowego. Ukazują one różne stany jelit, które mogą być burzliwe jak i spokojne, w zależności od aktualnego stanu osoby chorej czy tego, jak jelita reagują na dany spożyty pokarm. Część prac nawiązuje bezpośrednio do jednej z wystaw Body World's, której głównym przesłaniem była witalność człowieka i zdrowie ciała.