Szanowni Państwo,
bardzo dziękujemy wszystkim artystom i artystkom za uczestnictwo w konkursie 12 Biennale Sztuki Krośnieńskiej. Jest nam niezmiernie miło, że dotarło do nas aż tyle zgłoszeń. Każda ze 126 prac, została zaprezentowana na wystawie.
Wszystkim uczestnikom i uczestniczkom bijemy ogromne brawa, a nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje.
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu 12 Biennale Sztuki Krośnieńskiej.
Nagrodzeni/nagrodzona w konkursie:
Michał Tokarz – urodzony w 1995 roku. Absolwent Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. Doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwent kierunku grafika oraz art & design w Instytucie Grafiki i Wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyplom magisterski obronił w pracowni wklęsłodruku pod kierunkiem dra Wojciecha Sobczyka. Głównymi zagadnieniami badawczymi jakie podejmuje są dom, korzenie, tożsamość i terytorium. Tworzy projekty traktujące o relacjach między miastem a wsią oraz projekty partycypacyjne, mające na celu budowanie kontaktów między obcymi sobie ludźmi. Posługuje się głównie grafiką warsztatową, którą wykorzystuje w kreowaniu obiektów i instalacji. Członek grupy artystycznej Izomer oraz Kolektywu [ZOBACZ JAK]. W listopadzie 2022 roku jako jedna druga wspomnianego kolektywu uczestniczył w rezydencji artystycznej w BWA w Krośnie. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.
Mateusz Deryniowski - (ur. 1995 r. w Krośnie) Absolwent Liceum Plastyczne im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie, następnie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na wydziale Malarstwa. Uczęszczał do Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej prowadzonej przez prof Zbigniewa Bajka oraz Piątej Pracowni Rysunku dr hab. Piotra Korzeniowskiego. Wyróżniony Medalem Akademii za najlepszy dyplom 2021. Otrzymał również wyróżnienie na V Zimowym Salonie Młodych z Akademii w Zofia Weiss Gallery w 2022 roku. Od lipca 2022 roku działa jako malarz, animator przy produkcji filmu "Chłopi" w BreakThru Films, twórców takich dzieł jak "Piotruś i wilki", czy "Twój Vincent". Uczestnik wielu wystaw artystycznych w kraju i za granicą.
Piotr Burger - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Jest członkiem krakowskiego oddziału ZPAP, pracuje w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zajmuje się rzeźbą, fotografią, konserwacją starych mebli i przedmiotów. Pisze teksty poetyckie. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych m.in. w Krośnie, Dukli, Iwoniczu-Zdroju, Jarosławiu, Warszawie, Zalaegerszeg (Węgry), Rzeszowie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Za zestaw prac „Bez tytułu” zdobył III nagrodę na X Biennale Plastyki Krośnieńskiej w 2008 r. (BWA Krosno). Na 7. Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” w 2012 zdobył nagrodę Fundacji AKAPI za pracę „Zasłużony dla Lnu” (Muzeum Rzemiosła, Krosno). W roku 2008 wydał autorską książkę pt. „Twarze”, gdzie zaprezentował własną twórczość poetycką i plastyczną. Prowadzi edukacyjne wykłady o swojej sztuce, wykonując happeningi, w trakcie których z różnych elementów składa autorskie prace. Jego rzeźby i asamblaże znajdują się u kolekcjonerów w kraju oraz za granicą. Mieszka i tworzy w Krośnie.
- 2008 - III nagroda za pracę „Bez tytułu”, X Biennale Plastyki Krośnieńskiej, BWA Krosno
- 2008 - wydanie książki „Twarze”
- 2010 - nagroda Fundacji AKAPI za pracę "Zasłużony dla Lnu", 7. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna“, 2012 r., Muzeum Rzemiosła w Krośnie
- 2015 - jego twórczość została zaprezentowana w IV tomie Sztuki Podkarpacia wydanej przez Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Rzeszowie
Paulina Janowska – ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie, a także Pomaturalne Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie – uzyskany tytuł zawodowy: Animator. Jest absolwentką fotografii - tytuł mgr. studia ukończone z wyróżnieniem w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, a także studiów podyplomowych z Projektowania Graficznego w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Nagrody i wyróżnienia w konkursach:
II nagroda z dziedziny Fotografia w konkursie Doliny Kreatywnej organizowanym przez TVP2.
III nagroda w XII Międzynarodowym Niekonwencjonalnym Konkursie Fotograficznym Foto Odlot.
II nagroda w kategorii płaskorzeźba w VII Ogólnopolskim Biennale Rzeźby w Drewnie.
Wyróżnienie w konkursie fotograficznym organizowanym przez Warszawską Szkołę Filmową.
Była również laureatką konkursów fotograficznych organizowanych przez pismo „Foto”- I nagroda w konkursie „W ruchu” i II nagroda w „Czarno-biała rzeczywistość”.
Wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Dziecko niepełnosprawne - kochane takie jakie jest, dlatego że jest”.
Nagroda Fundacji „Fotografia dla przyszłości”.
Zgłoszone do konkursu prace oceniało jury w składzie:
Joanna Filipczyk, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych na kierunku menadżer kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, doktorka nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. W latach 1994-2020 pracowała w Dziale Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego, od 1995 roku jako kierowniczka tego działu. W latach 1999-2020 kształtowała działalność wystawienniczą Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Jest pomysłodawczynią i autorką prezentowanych tam wystaw, zebranych w cyklach: Laureaci nagrody im. Cybisa, W kręgu Cybisa oraz Sztuka polska XX wieku. Autorka wielu wystaw poświęconych opolskiemu środowisku artystycznemu oraz stałych ekspozycji Muzeum Śląska Opolskiego z zakresu sztuki. W 2015 roku wydała książkę poświęconą opolskiemu środowisku plastycznemu Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne 1945-1983. Od 2020 roku dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Ewa Łączyńska-Widz historyczka sztuki, kuratorka, autorka tekstów o sztuce, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie. W latach 2009-2011 prowadziła w Tarnowie projekt „Alfabet polski” prezentujący najciekawsze zjawiska młodej polskiej sztuki. Wspólnie z Jadwigą Sawicką kuratorowała wystawę konkursową „Spojrzenia 2013” (Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, 2013). Razem ze swoim zespołem BWA Tarnów zrealizowała dzieła sztuki współczesnej w przestrzeni Tarnowa – m.in. prace Rafała Bujnowskiego, Krystiana Trutha Czaplickiego, Maurycego Gomulickiego, Wilhelma Sasnala i Kamy Sokolnickiej. Była jurorką w konkursach, m.in. „Konkurs Fundacji Grey House Szara Kamienica”, „Talenty Trójki”, „Gdańskie Biennale Sztuki”, „Próba 4” Galeria Tarasina w Kaliszu, „Salon Wiosenny 2021” Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Prowadziła konsultacje w ramach projektu Fundacji Sztuki Polskiej ING „Artysta – Zawodowiec”. Członkini Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki i Rady Programowej Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowice. Zainteresowana łączeniem sztuki współczesnej z lokalnymi kontekstami.
Piotr Woroniec Junior Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom uzyskał w 2005 w pracowni malarskiej prof. zw. dr hab. Ireny Popiołek-Rodzińskiej. Obecnie wykładowca w Zakładzie Malarstwa rodzimej uczelni. W latach 2014-2022 był Prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego, w chwili obecnej pełni funkcję Wiceprezesa. W 2018 otrzymał tytuł doktora na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie; Sztuki Plastyczne pod opieką promotora prof. Janusza Karbowniczka. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie wyróżniany i nominowany do nagród. Autor filmów, instalacji, Brał udział w wielu wystawach, plenerach, festiwalach interdyscyplinarnych oraz projektach międzynarodowych jako uczestnik, kurator i inicjator m.in. Europejski Stadion Kultury, cykliczne projekty Plac Sztuki w latach 2012-2014, Kultura od Kuchni- 2014/16, Art&Science, Topografia wolności, Śląski Kafka, Szyb-art 2011/16, Mur-art 2015, UNESCO-art 2020 W 2014 otrzymał Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Ewelina Jurasz menadżerka, kuratorka, krytyczka sztuki, autorka wielu działań z zakresu animacji kultury lokalnej. Dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie i wykładowczyni kulturoznawstwa w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Zapraszamy do obejrzenia wszystkich prac zgłoszonych do konkursu i zaprezentowanych na wystawie.
Galeria zdjęć z wernisażu.
Katalog z wystawy dostępny tutaj, lub do pobrania poniżej.
Relacja z finału 12. Biennale Sztuki Krośnieńskiej przygotowana przez Justynę Piekło z Polskiego Radia Rzeszów, dostępna tutaj: https://radio.rzeszow.pl/26745/final-12-biennale-sztuki-krosnienskiej/
Patronat Honorowy:
Gmina Miasto Krosno Powiat Krośnieński