Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie ponownie staje się miejscem międzynarodowej wymiany i współpracy, dzięki programowi Europejskiego Korpusu Solidarności.
Tym razem do Krosna przyjechały cztery wolontariuszki: Magda z Gruzji, Aina z Hiszpanii, Laetitia z Niemiec i Adela z Rumunii. Dołączyły do już obecnych, czterech wolontariuszy, którzy spędzają w Krośnie cały rok, o których pisaliśmy tutaj: https://bwakrosno.pl/aktualnosc-560-poznajcie_naszych_wakacyjnych.html
Wizyta wolontariuszy i wolontariuszek w BWA, to nie tylko okazja do nauki języków czy udziału w organizowanych przez nich warsztatach. To także budowanie mostów międzykulturowej współpracy i integracji. To młodzi ludzie z różnych krajów, którzy podczas swojego pobytu, mają nie tylko możliwość realizowania swoich artystycznych projektów, ale również mogą odkrywać Krosno i włączać się w różne działania edukacyjne. Organizują spotkania dla młodzieży- warsztaty językowe, fotograficzne, wieczory filmowe.
Jednym z ważnych aspektów obecności wolontariuszek, są również ich wizyty w lokalnych szkołach, podstawowych i średnich. Dziewczyny w uzgodnieniu z nauczycielami, przygotowują i prowadzą zajęcia tematyczne z młodzieżą w języku angielskim, ale również w swoich językach ojczystych. Do wszystkich krośnieńskich i okolicznych szkół, została rozesłana informacja o możliwości wzięcia udziału w tych ciekawych spotkaniach. Wolontariuszki pozostaną w Krośnie do końca października, a szkoły, które są zainteresowane tą formą współpracy, wciąż mogą zgłaszać swoją chęć uczestnictwa.
Oto, co dziewczyny same mówią o sobie:
Laetitia
Jestem z Niemiec i mieszkam niedaleko stolicy, Berlina. To miasto od zawsze mnie inspiruje i to właśnie tam, miałam okazję zdobywać wiedzę w dziedzinie historii i kultury. Postanowiłam jednak spróbować czegoś nowego, nabyć nowych umiejętności i doświadczyć czegoś innego. Po moim udziale w pierwszym projekcie wolontariatu zakochałam się w kulturze Zachodniej Europy. Dlatego zdecydowałam się wziąć udział w kolejnym, i tak trafiłam do BWA w Krośnie. Jest to dla mnie najlepszy sposób na poznawanie innego kraju i jego mieszkańców. Praca z ludźmi z różnych stron świata oraz udział w kreatywnych projektach są dla mnie niezwykle inspirujące. Co było dla mnie zaskoczeniem? W przeciwieństwie do sztampowej kultury w Niemczech, sposób, w jaki tutaj traktowana jest sztuka, okazał się przyjemną falą inspiracji. Dodatkowo zadziwiło mnie, jak wiele możliwości daje udział w tym projekcie, szczególnie w kwestii poznawania polskiej kultury. Planuję wykorzystać pobyt tutaj na pracę nad moim własnym projektem- własną mapą sztuki. Zdobyte przeze mnie tutaj doświadczenie pozwoli mi dodatkowo poszerzyć moją wiedzę teoretyczną i rozwijać kreatywność. Co więcej, organizowane przez nas warsztaty i spotkania w szkołach, stanowią doskonałą okazję do nawiązywania kontaktów z polską młodzieżą, zawierania nowych znajomości i tworzenia przyjaźni.
Magda
Pochodzę z Gruzji, z Tbilisi, niewielkiego miasta, które jest znane z bogatej kultury i słynie przede wszystkim z produkcji wina. Zdecydowałam się wziąć udział projekcie wolontariatu, ponieważ chciałabym zdobywać nowe doświadczenia w dziedzinie sztuki. Uważam, że pobyt w małych, spokojnych miasteczkach, takich jak Krosno, zapewnia nam, wolontariuszom najlepsze warunki do poznawania nowych kultur i mieszkańców, a na tym bardzo mi zależy. Polska zawsze fascynowała mnie ze względu na swoją bogatą historię, dlatego zdecydowałam się na pobyt właśnie tutaj. Jestem pod wrażeniem tutejszej spokojnej atmosfery i serdecznych, pomocnych ludzi. Liczę na kreatywną współpracę i jestem pewna, że czas spędzony tutaj będzie dla mnie produktywny i obfitujący w ciekawe zajęcia.
Adela
Pochodzę z Rumunii, z miasta Kluż-Napoka, które tętni życiem studenckim, słynie z festiwali i urokliwych uliczek. Na miejsce swojego wolontariatu wybrałam Krosno, ponieważ już raz miałam okazję odwiedzić Polskę i zakochałam się w jej kulturze, kuchni oraz lokalnej społeczności. Nie mogłam przegapić okazji, aby ponownie tu przyjechać i zaangażować się w projekt bliski mojemu sercu. Sztuka od zawsze odgrywała znaczącą rolę w moim życiu, zarówno jako dla odbiorczyni, ale też twórczyni. Uważam uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych za istotny sposób wyrażania siebie, szczególnie w dzisiejszych czasach. Liczę na ciekawą współpracę z lokalną społecznością i zaangażowanie młodzieży w przygotowane przez nas projekty, jednocześnie chciałabym jak najwięcej nauczyć się o ich spojrzeniu na sztukę i o tym, jak może ona wpływać na ich życie.
Aina
Nazywam się Aina, mam 24 lata i pochodzę z Hiszpanii. Małe miasteczko, w którym na co dzień mieszkam, to Caldes de Montbui, Swoim klimatem bardzo przypomina mi Krosno, dlatego zdecydowałam się na przyjazd właśnie tutaj, tym bardziej, że jestem pod wrażeniem tego, jak wiele się tu dzieje w obszarze sztuki. Dodatkowym atutem jest to, że jest to spokojne i ciche miejsce, co sprzyja mojej twórczości i daje mi możliwość realizacji moich projektów. Od najmłodszych lat marzyłam o tym, żeby zostać artystką. W Krośnie chciałabym wspierać młodych ludzi w odkrywaniu własnych dróg twórczości, liczę też na możliwość przyjaznej wymiany międzykulturowej z tymi, którzy będę odwiedzać galerię.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych spotkaniem i rozmową z nimi do Biura Wystaw Artystycznych. Więcej informacji, o ich działaniach, planach i o nich samych, można znaleźć na ich profilu na Instagramie https://www.instagram.com/wolontariusze_bwakrosno/.
___
Fot. Maciej Rałowski
Wolontariat realizujemy w ramach otrzymanego Znaku Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności |