„Czas otwarcia” - otwieramy nabór do II edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hesti.
Już od 1 października 2024 roku można zgłaszać projekty do II edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii. Tegorocznej edycji przyświecać będzie hasło „Czas otwarcia”, które ma podkreślać jeden z najważniejszych celów programu – promowanie szeroko pojętej dostępności.
Druga edycja Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii skierowana jest do instytucji kultury i osób artystycznych planujących otwarcie wystawy pomiędzy marcem 2025 r. a czerwcem 2026 r., których przesłanie nawiązuje do wspólnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Osoby ubiegające się o wsparcie Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii powinny poszerzać i ugruntowywać wiedzę społeczeństwa na temat zmieniającego się krajobrazu społecznego i środowiskowego oraz aktywizować społeczności lokalne. Istotne jest też, by ich planowane działania zwiększały inkluzywność oraz poziom zainteresowania aktualną problematyką globalnych zmian, przekazywaną językiem sztuki.
Warunkiem ubiegania się o dotację jest dostarczenie kompletnej koncepcji wystawy wraz z jej opisem, terminem realizacji oraz uzasadnieniem zgodności z celami Programu, wskazaniem osób kuratorskich, listą osób artystycznych i opisem planowanego programu działań edukacyjnych towarzyszących wystawie. W drugiej edycji Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii zostaną przyznane dotacje o łącznej sumie 500 000 zł. Nabór do drugiej edycji programu będzie otwarty między 1 października a 30 listopada 2024 roku. W tym czasie swoje projekty zgłaszać mogą zarówno instytucje kultury, jak i osoby artystyczne.
Co nowego w II edycji Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii?
Liczba zgłoszonych projektów, a także ich wysoki poziom merytoryczny utwierdziły organizatorów w przekonaniu, że w polskim świeci kultury taka inicjatywa, jak Program Dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii, była potrzebna – mówi Maria Rosa, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. – Przez cały czas trwania wystaw I edycji Programu prowadziliśmy liczne rozmowy z przedstawicielami i przedstawicielkami świata kultury, tak by założenia Programu jak najbardziej odpowiadały na ich realne potrzeby. Zebrane informacje skłoniły nas do wprowadzenia kilku zmian w II edycji – dodaje.
Wystawy muszą rozpocząć się między 1 kwietnia 2025 r. a 30 czerwca 2026 r. Podstawową zmianą jest określenie jedynie daty rozpoczęcia wystawy oraz umożliwienie jej startu nieco później niż to było w I edycji.
Jeden termin naborów dla instytucji kultury i osób artystycznych. Uproszczona forma naborów. W tym roku otwarty będzie jeden, dwumiesięczny (01.10. - 30.11.2024 r.) nabór, w którym swoje projekty mogą zgłaszać zarówno instytucje kultury, jak i osoby artystyczne.
Możliwość finansowania elementów dostępnościowych z kwoty dotacji. Szeroko rozumiana dostępność jest jedną z idei przewodnich tej edycji Programu Dotacyjnego. Z tego powodu w tegorocznym regulaminie pojawia się możliwość podniesienia dostępności przestrzeni wystawienniczej galerii lub innej instytucji kultury z kwoty dotacji. Oznacza to, że w przedstawianym budżecie projektu mogą pojawić się pozycje zakupu konkretnych elementów dostępnościowych np. ramp dla wózków.
Cele Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii
„Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego pokazała nam, że w Polsce bardzo potrzebna była inicjatywa, która umożliwia realizowanie ważnych projektów przez instytucje kultury, zarówno te większe, jak i te działające w mniejszej skali. Ponad 200 zgłoszonych wniosków i wiele rozmów prowadzonych z osobami pracującymi w kulturze utwierdziły nas w przekonaniu, że nasz projekt „działa” i ma szanse osiągnąć stawiany przed nim ambitny cel zbliżenia środowisk artystycznych i szerokiej publiczności” – podkreśla Maria Rosa, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. - Druga edycja programu powstała z przekonania, że dobre wystawy mówiące o współczesnym świecie i wyzwaniach, jakie przed nami stawia, są niezwykle potrzebne, a także, że kluczowe jest docieranie z nimi do tych odbiorców, którzy ze względu na społeczne nierówności, bądź niepełnosprawności, mają ograniczony dostęp do kultury. Albo wcale go nie mają – dodaje.
ERGO Hestia i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii od wielu lat korzystają z języka sztuki, budując platformę dialogu społecznego, jednocześnie wspierając rozwój polskiej sceny artystycznej. Dążąc do kreatywnego, twórczego bycia w świecie, poszukują w działaniach artystycznych umiejętnego stawiania lub odnajdywania pytań o to, w jaki sposób kształtujemy i modelujemy świat, w którym żyjemy.
Formularz zgłoszeniowy do II edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii znajduje się na stronie internetowej www.artystycznapodrozhestii.pl.
Więcej informacji:
www.artystycznapodrozhestii.pl
Facebook: Artystyczna Podróż Hestii
Instagram: @fundacjaaph
***
Fundator
Grupa ERGO Hestia
Organizator
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Patroni medialni:
Radio 357, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Notes na 6 Tygodni, MINT Magazine, Contemporary Lynx
***
Kontakt dla mediów:
Karolina Greś
telefon: +48 727-024-689
e–mail: karolina.gres@fundacjaaph.pl
Michał Janowski
telefon: +48 507-956-950
e–mail: michal.janowski@fundacjaaph.pl