Mówimy o sztuce... "Herstorie lokalne"
Termin: 27 października (niedziela) 2024 r. godz. 11.00
Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie
Wykład swoją treścią nawiązuje do tematyki wystawy Jestem mną, tobą, nią Iwony Demko. Jest to ciąg dalszy rozważań o solidarności, empatii i siostrzeństwie. Herstoria (z ang. herstory) oznacza „jej dzieje” czy też „jej opowieść”, kładzie nacisk na kobiece doświadczenie i kobiecą perspektywę postrzegania. Zawarta w tytule wykładu lokalność oznacza skupienie się na osobach, wydarzeniach i zjawiskach zaobserwowanych w dwóch ostatnich dekadach w województwie podkarpackim. Połączenie narzędzi badawczych historii sztuki i socjologii pozwoliło mi skonstruować opowieść o doświadczeniach lokalnych kuratorek i artystek, o wystawach koncentrujących się tematyce kobiecej i feministycznej oraz o przeszkodach, jakie nadal napotykają kobiety, opowieść, którą chcę się podzielić w kontekście aktualnej wystawy w BWA w Krośnie.
Mówi: dr Agata Sulikowska-Dejena
Magistra historii sztuki - absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
i doktora nauk społecznych w dyscyplinie socjologia (specjalność – socjologia sztuki). Głównym obszarem jej zainteresowań badawczych jest sztuka współczesna, szczególnie sztuka kobiet, jej instytucje i społeczny obieg.
Kuratorka wystaw sztuki współczesnej, edukatorka, autorka wielu tekstów krytycznych o sztuce, publikowanych m. in. w miesięczniku „Arteon”, roczniku „Warstwy” Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, pismach „Restart” i „Elementy” Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w katalogach wystaw. Jurorka w konkursach artystycznych.
Jako socjolożka sztuki prowadzi badania na temat pól sztuki w Polsce, ich uczestników oraz reguł nimi rządzących, relacji między sztuką i życiem, wykorzystania sztuki jako narzędzia do badań kondycji społeczeństwa i tożsamości miejsc. Wyniki badań w formie artykułów naukowych publikowała w takich czasopismach, jak: „Przegląd Socjologii Jakościowej” Uniwersytetu Łódzkiego, „Kultura i Wartości” UMCS w Lublinie, „Horyzonty Polityki” Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie czy „Przestrzeń Społeczna” i „Młoda Humanistyka” Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także jako rozdziały w licznych monografiach naukowych. Referaty dotyczące badań prezentowała na wielu konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Członkini zarządu Sekcji Socjologii Sztuki w Polskim Towarzystwie Socjologicznym.
fot. Jacek Lipiński