Pierwszą siedzibą Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, był zabytkowy budynek przy ulicy Blich 2, zbudowany w latach 1875-1899 roku.
Pierwotnie służył jako hala targowa, a później w czasie II wojny światowej niemiecki Wermacht urządził tam stajnię dla koni. Po wojnie budynek był administrowany przez Gospodarkę Komunalną w Krośnie, która zaadaptowała go na warsztat mechaniczny Miejskiej Komunikacji Samochodowej i kolejno, jako kuźnia i stolarnia.
W latach siedemdziesiątych w mieście zamieszkiwało już kilkunastu artystów plastyków. Byli to główni absolwenci krakowskiej ASP i wrocławskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Pośród nich znaczną grupę stanowili projektanci szkła dla miejscowych Krośnieńskich Hut Szkła.
W ślad za oczekiwaniami artystów i projektantów podjęto starania i utworzono Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków w Krośnie. Pierwszym Przewodniczącym został artysta plastyk Marian Fugiel, jego zastępcą konserwator dzieł sztuki Edward Michalski, a sekretarzem artystka malarka Anna Murman.
W miarę upływu czasu artyści zapragnęli, aby w mieście powstała profesjonalna galeria sztuki. Wspólnymi siłami członków związku, prezydenta miasta i Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Krośnie, doprowadzono do wyremontowania dawnej hali targowej i powstania Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie.
Akt erekcyjny to Zarządzenie Wojewody Krośnieńskiego pana Tadeusza Kruka Nr 82/81 z dnia 4 grudnia 1981 roku. W taki sposób powstała i rozpoczęła działalność od 1 maja 1982 roku BWA, jako wojewódzka instytucja kultury.
Według nadanego statutu podstawowym celem była – i jest nim nadal – działalność wystawiennicza w zakresie współczesnych sztuk plastycznych.
Stosownie do zmian administracyjnych w kraju, w roku 1999 samorząd krośnieński przejął obowiązki jako organizator dla Galerii BWA.
W pierwszym 25-leciu działalności instytucji pokazaliśmy 361 wystaw, w czasie których miłośnicy sztuki mogli podziwiać dzieła wybitnych artystów: Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Edwarda Dwurnika, Władysława Hasiora, Mariana Koniecznego, Jerzego Nowosielskiego, Franciszka Maśluszczaka, Antoniego Rząsy, Janusza Stannego, Franciszka Starowieyskiego, Jana Szancera, Józefa Wilkonia, Gustawa Zemły i wielu, wielu innych.
W Galerii prezentowane były także płótna artystów pierwszej połowy XX wieku - na stałe zapisanych w historii sztuki. Były to dzieła: Tadeusza Ajdukiewicza, Juliusza Fałata, Vlastimila Hoffmana, Stanisława Kamockiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Stanisława Witkiewicza-Witkacego.
Nie mogła galeria nie pokazać twórców krośnieńskich i blisko związanych z Krosnem. Mieli u nas wystawy artyści tacy jak Seweryn Bieszczad, Stanisław Kochanek i Władysław Niepokój.
Przełomowym wydarzeniem ostatnich lat było przeniesienie Galerii BWA do tymczasowej siedziby w budynku Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, przy ul. Kolejowej 1.
W BWA zaprezentowano widzom ponad 500 wystaw – mogli oni oglądać: malarstwo, rzeźbę, grafikę, tkaniny artystyczne, fotografię, assamblage, instalacje, a nawet happeningi.
Działalność każdej instytucji opiera się na ludziach. Galeria miała szczęście do dobrych i oddanych pracowników i równie profesjonalnych i oddanych sztuce dyrektorów. Kolejno byli nimi: w latach 1982-1991- mgr inż. arch. Adam Łyszczek, następnie Tadeusz Kasperkowicz od roku 1991 do 1993. W latach 1993-2018 placówką kierowała mgr Maria Jurkowska. W 2018 roku na stanowisko Dyrektora BWA Krosno powołano mgr Ewelinę Jurasz.
Dnia 8 marca 2019 r. nastąpiło oficjalne otwarcie nowej siedziby Biura Wystaw Artystycznych, już w nowym miejscu - na ul. Portiusa 4. Galeria po prawie 8 latach spędzonych w gościnnych prograch RCKP na ul. Kolejowej 1, powróciła z powrotem do "serca miasta" czyli na krośnieński rynek.