DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej http://www.bwakrosno.pl
Data publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: 23 września 2010.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: maj 2017.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- brak opisów alternatywnych do grafik i fotografii w galeriach zdjęć
- brak napisów dla osób głuchych w udostępnianych filmach
- cześć plików jest niedostępna cyfrowo
- dodawane załączniki (m.in. doc, pdf) nie są poprawnie odczytywane przez programy dla osób niewidzących
wyłączenia:
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności
- część plików została opublikowana przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia: 23 września 2020. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiaturowe
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Barbara Jurkowska, b.jurkowska@bwakrosno.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 13 43 261 87. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. BWA Krosno zobowiązuje się zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny, czyli BWA, niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, możemy zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy BWA odmówiłoby realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Wejście do budynku jest odpowiednio szerokie, nie ma również progu, który utrudniałby wjazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, osobie starszej oraz osobie z dziecięcym wózkiem.
BWA swoją działalność prowadzi na wszystkich 4 piętrach kamienicy przy ul. Portiusa 4. Na parterze znajduje się patio, usytuowane na tyłach budynku. Jest to miejsce, do którego można zejść po dwóch schodach. Niestety nie ma tutaj podjazdu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Na pierwszym piętrze znajduje się przestrzeń wystawiennicza, na drugim piętrze usytuowane są pracownie warsztatowe, sala audiowizualna, oraz pomieszczenia biurowe. Trzecie piętro natomiast to pokoje gościnne „ArtRooms”. Na każde z tych pięter można bezproblemowo dotrzeć windą, w którą wyposażony jest budynek. W całym budynku nie ma progów, co stanowi spore udogodnienie dla osób z niepełnosprawnością oraz starszych, czy jadących z dziecięcym wózkiem. Dodatkowo przy drzwiach głównej komunikacji na każdym piętrze, stosujemy blokady, w związku z czym drzwi są cały czas szeroko otwarte.
Korytarze są na tyle szerokie, że można komfortowo poruszać się pomiędzy pomieszczeniami. Ponadto poszczególne pracownie warsztatowe są wyposażone w biurka z regulacją, dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Progów nie posiadają także wszystkie pomieszczenia sanitarne, które znajdują się na pierwszym i drugim piętrze. Na piętrze pierwszym znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych, wyposażona dodatkowo w dzwonek alarmowy.
Pokoje gościnne „ArtRooms” nie są przystosowane dla osób z niepełnosprawnością.
Na przestrzenie wystawiennicze nie ma przeciwwskazań do wstępu z psem asystującym. Jest też możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu, jednak aby skorzystać z takiej usługi należy powiadomić o tym instytucję z minimum trzydniowym wyprzedzeniem. Opisy ekspozycji oraz teksty kuratorskie, nie są w alfabecie Braille’a.
Na parterze budynku znajdują się tablice z informacją o rozkładzie poszczególnych części BWA, natomiast pierwsze i drugie piętro posiada wizualizację rozkładu pomieszczeń danego poziomu.
W miarę możliwości staramy się ułatwiać osobom z niepełnosprawnościami odbiór sztuki, dlatego jesteśmy otwarci na możliwość organizacji indywidualnego/grupowego zwiedzania wystawy lub warsztatów, dostosowanych do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością.
BWA Krosno nie posiada własnego parkingu, do dyspozycji osób odwiedzających BWA jest parking miejski położny niemalże przed budynkiem, gdzie znajduje się miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej.