Termin wystawy: 20 stycznia - 10 lutego 2017 r.
Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”, którzy od ponad trzydziestu lat przyjeżdżają do Krasnobrodu na środowiskowe spotkania twórcze - Ogólnopolskie Plenery i Warsztaty Ilustratorów. Jest to dla nich miejsce inspiracji, konfrontacji i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń W roku 2015 tematem krasnobrodzkich warsztatów był Chrzest Polski. Zestaw prac poszerzono o ilustracje z wcześniejszych edycji warsztatów, w tym o dzieła zmarłego w 2014r. profesora Janusza Stannego, wybitnego artysty, wychowawcy kilku pokoleń ilustratorów.
W sumie na wystawie zgromadzono ponad 100 prac 30 autorów, wśród których znaleźli się m. in.: Józef Wilkoń, Andrzej Heidrich, Krystyna Michałowska, Teresa Wilbik, Mieczysław Wasilewski, Bogusław Orliński, Hanna Grodzka-Nowak, Marian Nowiński, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Donat Kowalski, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Leszek Ołdak, Franciszek Maśluszczak, Jolanta Marcolla, Elżbieta Wasiuczyńska, Anna Sędziwy, Zuzanna Orlińska, Stanisław Ożóg, Katarzyna Stanny, Jowita Płoszajska, Zbigniew Kołaczek, Dorota Łoskot-Cichocka, Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Mikołaj Kamler, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Artur Gołębiowski i Halina Zakrzewska-Zaleska.
Ilustracje zaprezentowane na wystawie przedstawiają główne postaci związane z przyjęciem wiary chrześcijańskiej przez Polskę – księcia Mieszka I i jego żonę Dobrawę, samą scenę chrztu Mieszka i jego poddanych, odchodzący w przeszłość świat pogański oraz ważniejsze wydarzenia z pierwszego etapu chrystianizacji – męczeństwo św. Wojciecha i biskupa Stanisława, zjazd gnieźnieński, w czasie którego Otton III dokonał symbolicznego aktu nałożenia cesarskiego diademu na głowę Bolesława Chrobrego, budowanie kościołów przez Bolesława Chrobrego i początki życia monastycznego w Polsce. Wyobraźnię twórczą artystów poruszały też takie wydarzenia, jak Dagome iudex – oddanie Polski pod opiekę papieską, złożenie przez Mieszka I u grobu św. Udalryka ramienia odlanego ze srebra jako wotum za uzdrowienie i wiele, wiele innych. Chrześcijańska Polska, jak pisze prof. K. Ożóg, wyrastała na męczeńskiej krwi św. Wojciecha, Pięciu Braci Polskich, św. Brunona z Kwerfurtu, św. Stanisława ze Szczepanowa, a chrześcijański naród rodził świętych, którzy patronowali mu i patronują na każdym etapie dziejów. Na wystawie możemy więc zobaczyć, obok już wspomnianych świętych - św. Jadwigę Śląską, św. Jacka, św. Jadwigę Królową, św. Stanisława Kostkę, św. Andrzeja Bobolę, św. Brata Alberta, św. Faustynę Kowalską i św. Jana Pawła II. Na wystawie są też dzieła, które w sposób symboliczny pokazują rolę i znaczenie chrztu dla współczesnej Polski.
Ilustracje na wystawie opatrzone zostały fragmentami tekstów średniowiecznych kronikarzy – Galla Anonima, Jana Długosza, Thietmara oraz wybitnych polskich pisarzy, poetów i myślicieli, m.in. Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Chrzest Polski - Ilustracje
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt