Wystawa: Joanna Dudek "Apoptoza // Ropa"
Termin wystawy: 9 sierpnia - 14 września 2024
Spotkanie z artystką: 9 sierpnia 2024 r., godzina 18:00
Artystka o wystawie:
Wideo Apoptoza // Ropa
Praca jest wynikiem rezydencji, którą odbyłam w 2023 roku w BWA w Krośnie. Główną inspiracją dla mnie była ropa naftowa i pierwsza kopalnia tego surowca na świecie - Bóbrka.
Apoptoza jest zjawiskiem zaprogramowanej śmierci komórkowej zapewniającej zdrowy rozwój organizmowi. Nawiązanie do tego biologicznego terminu stanowi namiastkę świata przed erą antropocenu, gdzie życie i śmierć zataczały krąg. Zależało mi na pokazaniu ropy, którą tworzyły organiczne szczątki, która przez stulecia należała do świata natury.
W wideo wypowiadam szeptem nazwy roślin, które są na Czerwonej Liście zagrożonych gatunków Podkarpacia oraz półgłosem nazwy gatunków charakterystycznych dla regionu.
Historia działalności ludzkiej jest krótka a wręcz znikoma w porównaniu do wieku Ziemi, jednak człowiek w tak krótkim czasie swojej bytności podporządkował sobie i przekształcił i zniszczył naturę.
Joanna Dudek – artystka wizualna, malarka, wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Łączy sztukę współczesną z nauką. Doktora sztuki od 2023 roku. W 2019 r. obroniła z wyróżnieniem rektorskim dyplom magisterski na Wydziale Architektury Wnętrz.
Uczestniczka licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych (w tym BGSW w Słupsku, Rondo Sztuki w Katowicach, Salon Akademii w Warszawie i wiele innych), rozwija się naukowo.
W swojej praktyce artystycznej skupiam się na związkach człowieka i natury. Wychodzę od prywatnych doświadczeń i zmierzam do zuniwersalizowania treści. Wyrażam się poprzez zainteresowanie etnobotaniką oraz naukami biologicznymi. Obecnie pracuję nad cyklem prac malarskich i ceramicznych, w których rośliny posiadają cechy ludzkiej cielesności. To ucieleśnienie roślin stanowi dla mnie ich gloryfikację, wiąże je z człowiekiem a także przedstawia pamięć, o ludziach, którzy odeszli.
W działaniach artystycznych poszukuję naturalnych i ekologicznych mediów, które samodzielnie pozyskuję i badam. W bardziej zaawansowanych merytorycznie projektach współpracuję z Instytutem Biologii Doświadczalnej PAN.