Podcast „Mówimy o sztuce: Praca nad formą. Sztuka lat 50. i 60. XX wieku” do obejrzenia i odsłuchania poniżej. Mówi: Katarzyna Solińska.
Kobiety na traktory! Moda na awangardę! - pracy nad formą sztuki lat 50. i 60. XX wieku towarzyszyło wiele manifestów – tych politycznych i artystycznych. Niemal rewolucyjną rolę odegrał też sam towarzysz „Wiesław”, który rozpoczynając swą drogę w Krośnie, przewrotnie wszedł do historii sztuki pod sztandarem /głoszącym/: „za Gomułki suche bułki – ale dobry design”. Czy słusznie?
Polską sztukę połowy XX wieku ukształtowała kolektywna praca rzeszy artystów, których nowoczesne wizje wpłynęły nie tylko na prezentowane w galeriach wystawy, ale też na styl życia, projekty wnętrz, mebli, szkła i tkanin. To dzięki nim, New Look domu mody Diora, ukształtował zarówno wąskie talie sukienek, jak też ćmielowskich wazonów i krośnieńskich kieliszków. Niemniej zaskakujące, iście „Przekrojowe” rozwiązanie, przynosiły krzyżówki z kociakiem, przemycające Picassa do meblościanek i wkładające dzieła pop-artu i op-artu do szaf z wysokiego połysku. Istna „Cepelia” i czysta abstrakcja!
Wystarczy kliknąć w poniższą grafikę: