Termin wydarzenia: 2 czerwca 2019 r., godzina 11:00
„Od Świnki Peppy do Pigcassa. Motyw świni w sztuce i kulturze (nie tylko popularnej)”
Obraz różowej i roześmianej Świnki Peppy zawładnął wyobraźnią nie tylko najmłodszych. To jednakże nie pierwsza, ani nie jedyna tego typu bohaterka, obecna w historii i sztuce, świadcząca o kulturze, a niekoniecznie jej braku.
Ponieważ Dzień Dziecka można (a nawet warto) świętować w każdym wieku, a fascynacji świnkami nie należy przechodzić jak choroby wieku dziecięcego, zapraszamy do kulturalnego i kulturowego „świntuszenia”. Chiński horoskop wskazujący Rok Świni, podpowiada że to najlepszy czas do sięgnięcia po świnkę – nie tyle skarbonkę, co skarbnicę wiedzy o kulturze, języku i sztuce.
Świnia – zwierzę astrologiczne i symboliczne, dla jednych święte, dla drugich nieczyste, dla innych zwyczajnie brudne. Pojawia się w przypowieściach, powieściach, powiedzeniach i obrazach. Świnia została nam podłożona - dosłownie wszędzie.
W starożytności świnki godnie stawały do pojedynków z antycznymi herosami. W wiekach średnich dziko sobie poczynały w bestiariuszach, zajmując całe stronice, aż po same marginesy cennych manuskryptów. Prawdziwy renesans przyniosła też świnkom popkultura, burząc niejedną ścianę uprzedzeń.
Prosimy wszystkich – w niedzielę 2 czerwca, do BWA! Rzucimy kilka barokowych pereł przed wieprze, spotkamy się z knurem Napoleonem, wzlecimy na skrzydłach Pigasusa i sięgniemy po dzieła Pigcassa.
Wykład Katarzyny Solińskiej.