Zapraszamy do uczestnictwa w cyklu spotkań w ramach projektu "Połącz się z kulturą", którego partnerem jest BWA.
SPOTKANIE I:
CZAS START! W środę 28 kwietnia o godz. 18:00 rozpoczynamy cykl spotkań „Połącz się z Kulturą”. Pierwsze spotkanie będzie przebiegać w teatralnej atmosferze, a jego gośćmi są: Katarzyna Kotarska, Dagny Mikoś, a także trzy Młode Dzielne Kuropatwy - Zuzanna Bober, Kalina Klimas i Sabina Szetela (więcej o zaproszonych do rozmowy osobach znajdziecie poniżej). O czym porozmawiamy? - teatr jako miejsce pracy, aktorstwo jako zawód, teatr jako pasja oraz teatr jako forma integracji, budowania relacji. Te tematy pojawią się na pewno, jednak i Was zapraszamy do komentowania i aktywnego uczestnictwa.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Młodzież dla Miasta". Jego pomysłodawczynią jest studentka III roku kulturoznawstwa UR Ida Granacka.
Link do spotkania na platformie ZOOM:
https://zoom.us/j/93915921774...
Meeting ID: 939 1592 1774
Passcode: 83017Ewelina Jurasz is inviting you to a scheduled Zoom meeting.
_____________
Dagny Mikoś - Aktorka i Wokalistka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2013) oraz Wydziału Wokalnego Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2018).Od 8 lat jest etatową aktorką Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Przez ponad 10 lat aktorskiej pracy Dagny zbudowała kilkadziesiąt ról teatralnych, radiowych i telewizyjnych. Posiada bogaty repertuar recitalowy i koncertuje regularnie ze znakomitymi muzykami. Dagny Mikoś angażuje się również w projekty niezwiązane bezpośrednio z teatrem i sceną: jednym z nich jest jej autorski vlog „TEATR TUTORIAL”, który zrealizowała wraz z Fundacją Rzeszowską, a którego efekty można obejrzeć na kanale artystki na YOUTUBE. Obecnie przygotowuje się do wydania swojej pierwszej muzycznej płyty z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Więcej na temat pracy Dagny Mikoś na: http://dagnymikos.pl
_____________
Katarzyna Kotarska - Menedżerka kultury, animatorka społeczności lokalnych, tutorka. Jest koordynatorką konkursu grantowego Lato w teatrze w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Z tą instytucją współpracuje od 6 lat, m.in. także w programie Teatroteka Szkolna (jako tutorka i autorka scenariuszy zajęć). W latach 2015-2021 dyrektorka Centrum Kultury Gminy Jabłonna, w którym udało się przeprowadzić wizerunkowo-programowo-społeczną rewolucję.
Ukończyła studia wyższe, ale więcej nauczyła się w działaniu i uczestnicząc w kilku dobrych programach rozwojowych. Jest dumna, że ukończyła XIII edycję Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz zrealizowała na wsi cztery autorskie edycje projektu teatralnego dla
młodzieży w ramach programu Lato w teatrze. Dotychczas współpracowała m.in. z Fundacją T.E.A.M. Teatrikon (koordynując Spotkania teatralne
Zwierciadła w Lublinie i Rzeszowie), Narodowym Centrum Kultury (w programie Dom Kultury+), a także wieloma bibliotekami, domami kultury i organizacjami, realizując autorskie zajęcia i koordynując projekty z zakresu edukacji i kultury. Lubi łączyć ze sobą ludzi i gdy dzieci przeżywają przygody. Z pasją i mężem-kucharzem gotuje, je i ma swoją stodołę, gdzie niedługo będzie was gościć.
______________
Zuzanna Bober, Kalina Klimas, Sabina Szetela - Pracownia teatralna w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie prowadzona przez
Monikę Adamiec istnieje od 1999 r. pod nazwą Młode Dzielne Kuropatwy. Grupa teatralna jest zdobywcą różnych nagród na festiwalach ogólnopolskich m.in za spektakle „Opereta czyli ptasia kaszanka”, na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza, „Bal w operze” na podstawie poematu Juliana Tuwima, „Cynamonowy pył” na podstawie prozy Brunona Schulza, „Niewinne Szekspirowi” na podstawie dramatów Williama Szekspira. Wszystkie spektakle reżyseruje Monika Adamiec, dba także o oprawę muzyczną, scenografię, zaś role powierzane są osobom w wieku licealnym i studenckim.
SPOTKANIE II:
W czwartek 29 kwietnia o godz. 18 odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Połącz się z Kulturą”. Tym razem będziemy mogli wgłębić się w tematykę filmową, a gośćmi spotkania będą: Marta Kraus, Patryk Baran, Martyna Karpowicz (więcej o zaproszonych do rozmowy gościach znajdziecie poniżej). Poruszymy tematy dotyczące: edukacji filmowej w Polsce, Podkarpackiej Komisji Filmowej, filmu jako narzędzia do opowiadania o sobie, ludziach a także narzędzie do promocji oraz festiwali filmowych w Polsce. Te tematy pojawią się na pewno, jednak i Was zapraszam do zadawania pytań, komentowania a także aktywnego uczestnictwa w dyskusji.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Młodzież dla Miasta". Jego pomysłodawczynią jest studentka III roku kulturoznawstwa UR Ida Granacka.
Link do spotkania na platformie ZOOM:
https://zoom.us/j/98104601369...
Meeting ID: 981 0460 1369
Passcode: 683556
_____________________________________
Marta Kraus- Kierowniczka Podkarpackiej Komisji Filmowej, Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB. Absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2005), a także absolwentka psychologii na Warszawskim Uniwersytecie SWPS (2008). Koordynatorka programu regrantingowego "Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne" na terenie pięciu powiatów województwa podkarpackiego, realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Koordynatorka Ośrodka Działaj Lokalnie i konkursu regrantingowego, wspieranego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Akademię Filantropii w Polsce. (2015-2016). Koproducentka „Bożego Ciała” i „Ułaskawienia.
_____________________________________
Patryk Baran- Student drugiego roku kulturoznawstwa na UR. Technik informatyk, który łączy zdobyte umiejętności ze szkoły średniej z obecnym kierunkiem studiów. Jego pasją jest tworzenie- głównie przestrzeni wirtualnej- filmów, gier komputerowych. Nie są mu obce fizyczne treści jakimi jest rysunek czy malarstwo.
_____________________________________
Martyna Karpowicz- Absolwentka Filmoznawstwa i wiedzy o mediach na Uniwersytecie Łódzkim. Zajmuje się animacją kultury i animacją, ze szczególnym uwzględnieniem jej najprostszych form – XIX wiecznych zabawek optycznych. Prowadziła zajęcia m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Animacji Se ma for w Łodzi, Pałacu Herbsta w Łodzi, oraz w ramach Festiwalu Transatlantyk. Współpracowała m.in. z Poznańską Fundacją Artystyczną, Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Aktualnie pracownica BWA w Krośnie.
SPOTKANIE III:
Wtorek, 11 maja godz. 17. To będzie ostatnie ze spotkań z cyklu „Połącz się z Kulturą”. Jak je zakończymy? Muzycznie! Gośćmi będą: Zbigniew, Jakubek, Arek Kłusowski, Bartłomiej "Eskaubei" Skubisz, Aleksandra Tocka, Dawid Wojtoń (więcej o zaproszonych do rozmowy gościach znajdziecie poniżej). Poruszymy takie tematy jak: początki drogi muzycznej, programy telewizyjne typu talent show, konkursy i festiwale- czy pomagają znaleźć się w głównym nurcie, „mainstreamowa” kariera muzyczna, niszowe nurty muzyczne oraz status artystów w Polsce- jak są postrzegani, odbierani przez fanów, a także przez osoby, które nimi nie są. Te tematy pojawią się na pewno zachęcam Was do uczestnictwa w spotkaniu, dyskusji, a także aktywnego komentowania i zadawania pytań.
Bądźcie z nami!
Link do spotkania na platformie ZOOM:
https://zoom.us/j/91060363852...
Meeting ID: 910 6036 3852
Passcode: 890609
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Młodzież dla Miasta". Jego pomysłodawczynią jest studentka III roku kulturoznawstwa UR Ida Granacka.
____________________________________________
Zbigniew Jakubek, Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach 1985, posiada dwa dyplomy ukończenia „Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej”: „Gry na fortepianie” oraz „Kompozycji i aranżacji”. Wykładowca Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego od 2003 roku oraz Instytutu Muzyki UMCS Lublin od 2013 roku. Po obronie pracy doktorskiej w 2008 roku, zatrudniony w Uniwersytecie Rzeszowskim na stanowisku adiunkta. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego w 2016 roku zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od 2019 roku jest kierownikiem kierunku „Jazz i muzyka rozrywkowa” na Uniwersytecie Rzeszowskim, który uruchomiono w 2015 roku. Od 1985 roku działalność koncertowa zamyka się liczbą kilku tysięcy koncertów w Polsce i ponad 30 krajach na świecie. Współtworzył zespół „Walk, Away”, który od 1985 roku przez kilkanaście lat była najlepszą polską formacją fusion. Współpracował z większością artystów sceny jazzowej w Polsce. Od 2004 jest liderem własnej formacji „Zbigniew Jakubek Quartet”, która jest spełnieniem jego muzycznych idei. Jest współtwórcą „Art. Celebration”, rokrocznego, artystycznego wydarzenia w ramach festiwalu „Wschód Kultury”. Współpracował z większością nazwisk scen polskiej muzyki rozrywkowej okazjonalnie lub też na stałe, np.: R. Rynkowskim, Z. Wodeckim, A. Zauchą, G. Łobaszewską, Ewą Bem itp.. Całość dorobku podsumowuje dyskografia z ponad 50 pozycjami CD i jedną DVD, nie wliczając wydanych kompilacji. Na koncie ma również współpracę z wieloma polskimi orkiestrami, filharmoniami. Najczęściej współpracuje z Filharmonią Podkarpacką. Jest zapraszany jako juror (również w charakterze przewodniczącego jury) do wielu konkursów, festiwali. Spośród wielu, można wymienić: „European Jazz Newcomer 2006” w Hradec Kralove w Czechach, gdzie reprezentował Polskę. Co roku zapraszany jest do „Tarnów Jazz Contest”, ale również na festiwale dla młodych wykonawców: „Podkarpacki konkurs zespołów kameralnych”, czy „Dziecięce spotkania z muzyką fortepianową”. Od 2012 był kilkakrotnie jurorem precastingów do „Must be the music” – TV show. Przede wszystkim nadal jest czynnym instrumentalistą, kooperującym z wieloma artystami i orkiestrami.
____________________________________________
Arek Kłusowski - to pochodzący z Rzeszowa charyzmatyczny wokalista, kompozytor, tekściarz, osobowość sceniczna. Część słuchaczy słyszy w jego głosie młodego Artura Rojka, inni nazywają męską odpowiedzią na twórczość Darii Zawiałow. Mimo tych porównań Arek, to niewątpliwie jeden najoryginalniejszych młodych artystów na polskim rynku muzycznym. Laureat 3 miejsca w programie telewizyjnym „The Voice of Poland”. Przez lata zajmował się pisaniem piosenek dla popularnych polskich wykonawców z pierwszych miejsc list przebojów. Nigdy nie próżnował - tam gdzie aktualnie się znajdował działał muzycznie: był między innymi solistą w Wojsku Polskim w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich czy założył Rzeszowską Grupę Artystyczną, z którą występował w teatrach w całej Polsce i organizował słuchowiska w stacjach radiowych. Udzielał się w trzech kapelach, m.in. heavy metalowym Trylogy, supportując takie zespoły jak Dżem, Kombi czy Feel. Mieszkając w Rzeszowie wymyślił i powołał do życia festiwal muzyczny Rzeszowskie Święto Wokalne i jako dyrektor artystyczny zdobył finansowanie na jego kolejne 4 edycje. W międzyczasie startował i zajmował czołowe miejsca w konkursach w Polsce i za granicą. Grał tytułową rolę w musicalu „Dzwonnik z Notre Dame”, występował u boku Mariana Opani w Teatrze Buffo, produkował i organizował koncerty z piosenkami Anny Jantar w Teatrze Capitol. W marcu 2019 ukazał się jego debiutancki autorski album „Po tamtej Stronie". Całość nagrań i produkcji albumu sfinansował z własnych środków pieniężnych. Krytycy pisali o tym materiale, że wreszcie odnalazł swoją artystyczną tożsamość. Na „Po tamtej Stronie" składa się 13 utworów, w których artysta opowiada o osobistych przeżyciach. O miłości, wartościach, dylematach, depresji i samotności. Przy albumie pracował m.in. z Darią Zawiałow i jej producentem Michałem Kushem. W lutym tego roku wyszedł świetnie przyjęty singiel pt. „Antarktyda”, utwór zapowiada płytę, która ukaże się końcem maja. Arek Kłusowski dedykuje „Antarktydę” wszystkim świadomym i spokojnym ludziom,którzy podobnie jak artysta dotarli do momentu, w którym przemierzają życie w swoim tempie, „bez zadyszki”.
Antarktyda: https://www.youtube.com/watch?v=oZnYFqX7MuY
____________________________________________
Bartłomiej "Eskaubei" Skubisz - autor tekstów, raper z ponad 20-letnim stażem, pionier hip-hopu na Podkarpaciu i czołowa postać na polskiej scenie muzycznej w zakresie fuzji muzyki jazzowej ze słowem mówionym. Dziennikarz muzyczny, animator i manager kultury. Wiceprezes Stowarzyszenia Podkultura. Współtwórca i lider formacji: Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, Sophia Grand Club, Subcarpathians, Late Night Poems oraz członek projektu Vitold Rek & the Spark. Współpracuje również z Agą Zaryan, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Jakubkiem, Krzysztofem "Pumą" Piaseckim, Adamem Wendtem i formacją Orange Trane, a także z Mr Krime-m i Piotrem Bolanowskim. W czerwcu 2017 nagrodzony przez Prezydenta Miasta Rzeszowa za działalność artystyczną. Stypendysta Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodzony przez Marszałka Województwa Podkarpackiego nagrodą „Artystyczny Znak Podkarpacia”. Występował w Polsce, Niemczech i Czechach dzieląc scenę z takimi wykonawcami jak Dean Brown, Bernard Maseli, Krzesimir Dębski, Dominik Wania, Miłosz Pękala, Piotr Lemańczyk, Dj Eprom czy Rzeszów Klezmer Band podczas festiwalu Warszawa Singera. Autor koncepcji i producent rzeszowskiego koncertu "Istnienie Poszczególne" upamiętniającego Tomasza Stańko. Inicjator wniosku o nadanie mu Honorowego Obywatelstwa Miasta Rzeszowa. Od 9 lat współtwórca koncertu Art Celebration w ramach rzeszowskiej edycji festiwalu Wschód Kultury. Współtwórca spektaklu "Haśka" o Halinie Poświatowskiej. Wykładowca Małej Akademii Jazzu w Gorzowie Wielkopolskim. Członek oficjalnej polskiej reprezentacji wytypowanej przez Instytut im. Adama Mickiewicza na największe targi jazzowe w Europie - Jazzahead 2018 w Bremie.
____________________________________________
Aleksandra Tocka - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, półfinalistka programu The Voice of Poland 9, trener wokalny, laureatka licznych festiwali w kraju i za granicą.
Wiosną 2019 roku ukazał się album „Sweet Spot”, znanej formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, na której zaśpiewała gościnnie w kilku utworach.
Na swoim koncie ma również dwa debiutanckie single - „Niemożliwe” (2019) oraz „Love Me” (2020), które są zapowiedzią jej debiutanckiej płyty
Jest absolwentką Uniwersytetu Rzeszowskiego - na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa w klasie śpiewu.
Od roku szlifuje swój warsztat pod okiem wybitnego artysty - Mieczysława Szcześniaka, na Akademi Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Love Me: https://www.youtube.com/watch?v=sXJMuEKgn-c
____________________________________________
Dawid Wojtoń- młody rzeszowski wokalista i autor tekstów. Jego pasją jest muzyka, a najważniejszym aspektem w muzyce są dla niego emocje. Na co dzień radosny i pełen pozytywnej energii, w muzyce zaś pełen zadumy i oddany temu, co chce przekazać innym. Współpracuje z Krzysztofem Kasprzykiem, który razem z nim tworzy muzykę do swoich tekstów.
Na swoim koncie ma już 4 single, które zdobyły wiele wyróżnień, między innymi wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Rzeszów Carpathia Festival w 2020 roku.
Live Session: https://www.youtube.com/watch?v=JgWehRoZSTU