(Nie) ludzką ręką tworzone – (nie)zwykłe ikony
warsztaty rodzinne wokół wystawy „Ikonostas”
Termin: 05.02.2022 r. (sobota), godz. 11:00.
Miejsce: BWA Krosno, ul. Portiusa 4, sala wystawowa, I piętro.
Czas trwania: ok. 80 min.
Wiek: bez ograniczeń wiekowych.
Cena: 10 zł/os.
Prowadzenie: Katarzyna Solińska
Rejestracja: tel. 793 772 883 (limit miejsc na warsztatach: 6 osób, decyduje kolejność zgłoszeń).
W przypadku rezygnacji z udziału w warsztatach, prosilibyśmy o wcześniejszą informację (pod wskazanym numerem telefonu).
Co kryje się pod podpisem „nerukotworennij obraz” i jak powstawały ikony „nie ludzką ręką tworzone”? Gdzie kryje się wpisywana w ikony ich (nie)zwykłość?
Zapraszamy na warsztaty rodzinne – łączące sztukę dawną ze sztuką najnowszą, oraz opowieść o obrazach i ich twórcach z praktycznym poznaniem warsztatu ikonograficznego.
W czasie spotkania, przed stworzeniem własnego obrazu, wyruszymy w poszukiwaniu „praobrazu” – zwiedzimy Bizancjum, Górę Synaj, przyjrzymy się sztuce Andrieja Rublowa, Jerzego Nowosielskiego oraz Sylwestra Stabryły.
W sali wystawowej BWA, na uczestników warsztatów, będą czekały pomoce twórcze i plastyczne – w formie wystawy „Ikonostas” Sylwestra Stabryły oraz ilustrowanych podlinników ikonopisarskich, czyli historycznych podręczników dla twórców ikon. Uczestnicy warsztatów będą mogli w praktyce poznać prace ikonografów, ikonopisców, oraz zainspirować się warsztatem liczników, doliczników i znamionszczików (kim byli ci twórcy – zdradzimy podczas warsztatów).
Zapraszamy uczestników bez ograniczeń wiekowych.
Najmłodsi odnajdą w podlinnikach niezwykłe kolorowanki, pełne inspirujących obrazów i opowieści. Starsi będą mieli okazję zapoznać się z zasadami warsztatów ikonopisarskich, sami śledząc pędzlem ikonologiczne niuanse.