W sierpniu i wrześniu w BWA odbywają się dwie rezydencje artystyczne:
1. Joanna Dudek
Fot. Maciej Rałowski
Jestem artystką wizualną łączącą sztukę współczesną z nauką. W 2019 r. obroniłam z wyróżnieniem rektorskim dyplom magisterski na Wydziale Architektury Wnętrz pt. Aberracja tożsamości wyrażona w relacji (promotorzy: dr hab. Barbara Kowalewska, prof. Andrzej Zwierzchowski). Od 2020 r. pracuję jako asystentka na ASP w Warszawie oraz ukończyłam pracę nad doktoratem pt. „Ciało z Ciała. Poszerzone pole malarstwa jako antycypacja eko-kultury” (planowany termin obrony 09/10br.) Brałam udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, konkursach a także rozwijam się naukowo.
W swojej praktyce artystycznej skupiam się na związkach człowieka i natury. Wychodzę od prywatnych doświadczeń i zmierzam do pewnego zuniwersalizowania treści, co wyraża się poprzez zainteresowanie etnobotaniką oraz naukami biologicznymi. Obecnie pracuję nad cyklem prac malarskich i ceramicznych, w których rośliny posiadają cechy ludzkiej cielesności. To ucieleśnienie roślin stanowi dla mnie ich gloryfikacje, wiąże je z człowiekiem a także przedstawia pamięć, o ludziach, którzy odeszli.
W działaniach artystycznych poszukuję naturalnych i ekologicznych mediów, które samodzielnie pozyskuję i badam. W bardziej zaawansowanych merytorycznie projektach współpracuję z Instytutem Biologii Doświadczalnej PAN.
Na rezydencji w Krośnie badam temat przemijania i obumierania odwołując się do zjawiska apoptozy czyli zaprogramowanej śmierci komórkowej organizmu wielokomórkowego. Zjawisko to choć odnosi się do obumierania pozwala zachować organizmowi zdrowie, o ile zachodzi we właściwy sposób.
Chciałabym się przyjrzeć również obumieraniu w kontekście powstawania ropy naftowej. Ten wydobywany, naturalny surowiec powstały ze szczątków organicznych na stałe zmienił oblicze świata. Z jednej strony wpłynął na jego dynamiczny rozwój, z drugiej zaś spowodował ogromne spustoszenie w środowisku naturalnym.
Joanna Dudek
2. Mateusz Deryniowski
Fot. Patryk Pogo Ogorzałek
Mateusz Deryniowski - ur. 1995 r. w Krośnie. Absolwent Liceum Plastyczne im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie, następnie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na wydziale Malarstwa. Uczęszczał do Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej prowadzonej przez prof Zbigniewa Bajka oraz Piątej Pracowni Rysunku dr hab. Piotra Korzeniowskiego. Wyróżniony Medalem Akademii za najlepszy dyplom 2021. Otrzymał również wyróżnienie na V Zimowym Salonie Młodych z Akademii w Zofia Weiss Gallery w 2022 roku. Od lipca 2022 roku działa jako malarz, animator przy produkcji filmu "Chłopi" w BreakThru Films, twórców takich dzieł jak "Piotruś i wilki", czy "Twój Vincent". Uczestnik wielu wystaw artystycznych w kraju i za granicą. Laureat II Nagrody w 12. Biennale Sztuki Krośnieńskiej za podjęcie oryginalnej gry z formułą autoportretu w duchu dialogu z malarstwem dawnym, za dwie prace pt.: "Em Di jako FoliaMen owinięty żółtą izolacją na tle kołdry Wixy Pi, bardzo radosny pomimo iż ma nietęgą minę" oraz "Em Di jako FoliaMen w turbanie z koszulki, spodniami i ręcznikiem na ramieniu, z okejką, bardzo radosny pomimo iż ma nietęgą minę".
Założeniem projektu było stworzenie serii prac które nawiązują do miejsca, (pracowni) które otrzymałem od Krośnieńskiego BWA w ramach rezydencji artystycznej. Pomysły na obrazy które wykonałem były wynikiem obserwacji przestrzeni w jakiej było mi dane działać, efektem czego powstała seria autoportretów na tle elementów widniejących w tym
pomieszczeniu z lekką nutą preferowanego przeze mnie poczucia humoru. Podsumowaniem kilkutygodniowego pobytu nad "Piwnicą pod cieniami" jest wernisaż wystawy.
Mateusz Deryniowski
3. Magdalena Lazar
Fot. Michał Maliński
Magdalena Lazar - ur 1986. Artystka wizualna. W swojej twórczości odwołuje się często do prawdziwych wydarzeń, w które trudno uwierzyć oraz poddaje w wątpliwość sztywne struktury.
Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz University of the Arts (UdK) w Berlinie. Jej prace były pokazywane na wielu polskich i zagranicznych wystawach, m.in. w: Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie, Bunkrze Sztuki i Cricotece w Krakowie, BWA w Katowicach, BWA w Tarnowie, MS2 w Łodzi, Temporary Gallery w Kolonii, Galerii Centrala w Birmingham (UK), MeetFactory w Pradze(CZ), Chongqing Dimensions Art Centre (DAC) w Chinach, Album Arte w Rzymie oraz Institut fur Alles Mögliche w Berlinie. Działalność artystyczną poszerza o praktyki kuratorskie.
Dlaczego nie warto omijać kałuż? Czy kryje się w nich życie? Jak poruszają się po ulicach miast? Kim są analogowi astronauci i jak wygląda analogowa misja kosmiczna? Dlaczego lubię współpracę z naukowcami i dlaczego naukowcy współpracują z artystami? Na te i wiele innych pytań odpowiem podczas spotkania w BWA w Krośnie.
Magdalena Lazar
Spotkanie odbędzie się 16 września 2023 r., o godz. 17:00.