Ogromna frekwencja na wernisażu nie sprzyjała komfortowej kontemplacji sztuki, dlatego zapraszamy na oprowadzanie autorskie po wystawie "MENA ŻERIA", Piotr Burger - rzeźba, Mariusz Kus - rysunek.
Termin: 17 września (niedziela) 2023 r., godz. 11:00
Piotr Burger - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Jest członkiem krakowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, pracuje w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zajmuje się rzeźbą, fotografią, konserwacją starych mebli i przedmiotów. Pisze teksty poetyckie. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych m.in. w Krośnie, Dukli, Iwoniczu-Zdroju, Jarosławiu, Warszawie, Zalaegerszeg (Węgry), Rzeszowie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Za zestaw prac „Bez tytułu” zdobył III nagrodę na X Biennale Plastyki Krośnieńskiej w 2008 r. (BWA Krosno). Na 7. Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” w 2012 zdobył nagrodę Fundacji AKAPI za pracę „Zasłużony dla Lnu” (Muzeum Rzemiosła, Krosno). W roku 2008 wydał autorską książkę pt. „Twarze”, gdzie zaprezentował własną twórczość poetycką i plastyczną. W 2023 r. roku za pracę „Bez tytułu” zdobył III nagrodę w 12. Biennale Sztuki Krośnieńskiej, BWA Krosno. Prowadzi edukacyjne wykłady o swojej sztuce, wykonując happeningi, w trakcie których z różnych elementów składa autorskie prace. Jego rzeźby i assemblage znajdują się u kolekcjonerów w kraju oraz za granicą: Niemczech, Austrii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Stanach zjednoczonych, Węgrzech, Holandii, Ukraina, Litwie. Mieszka i tworzy w Krośnie.
Mariusz Kus urodził się w Rzeszowie. Mieszka i tworzy w Krośnie. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie - dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana (1986). Zajmuje się malarstwem, witrażem i fotografią (jest autorem prac fotograficznych zamieszczonych w kilku autorskich albumach fotograficznych prezentujących Krosno). Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: Galeria Lamus – BWA w Krośnie, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Piwnica PodCieniami – Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Autor witraży sakralnych w: Malinówce, Bałuciance, Króliku Polskim i w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. W 2015 roku w Wieży Farnej w Krośnie wystawiał swoje malarskie prace z cyklu "Czerwonym naznaczone". W roku następnym odbyła się wystawa "A nóż!" w klubie Piękny Pies w Krakowie. Wybór prac z ostatnich kilku lat, prezentował na przełomie 2019 i 2020 roku w Galerii Hetta w Krośnie. We wrześniu 2023 r. będzie uczestniczył w wystawie zbiorowej artystów krośnieńskich w Łaźni Radomskiej. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Belgia, Norwegia, Francja, Czechy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kanada). Na co dzień jest pracownikiem Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Więcej infromacji o wystawie można przeczytać tutaj.