Mówimy o sztuce… „Widzenie, dotykanie dźwięku. Audiowizualne eksploracje świata w sztuce XX i XXI w."
Mówi: Maciej Zdanowicz, artysta intermedialny, teoretyk sztuki, wykładowca akademicki, kurator wystaw i projektów artystycznych.
Termin: 29 października (niedziela) 2023 r., godzina 11:00
Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie
Wykład stanowi omówienie i przegląd najbardziej istotnych praktyk artystycznych sytuujących się na pograniczu obrazu i dźwięku, w tym eksperymentalnych rozwiązań z zakresu obrazowania muzyki, filmu eksperymentalnego, muzyki konkretnej, sztuki dźwięku, interaktywnych instalacji dźwiękowych. Uczestnicy prelekcji będą mieli okazję do nieco innego spojrzenia na obszar sztuki współczesnej, rozszerzając jej recepcję poza tylko i wyłącznie wzrokowy rejestr. Wraz z prowadzącym odkryją genezę zainteresowania artystów wizualnych rzeczywistością audialną, fenomenami słuchowymi, spojrzą krytycznie na otaczającą ich rzeczywistość dźwiękową zapoznając się z pojęciem ekologii akustycznej. Ukazywani artyści, stosowane przez nich narzędzia, metody przyczynią się do pogłębionego wejrzenia w najbliższe środowisko, odkrycia niedostrzeganych do tej pory procesów i zjawisk. Wykład stanie się multimedialną podróżą po nowoczesności i współczesności od momentu rewolucji przemysłowej do teraźniejszości, podczas której prowadzący i słuchacze wnikną w twórczość takich artystów jak: Wasyl Kandyński, Wacław Szpakowski, Piet Mondrian, Luigi Russolo, Oskar Fischinger, Franciszka i Stefan Themersonowie, Antoni Starczewski, Bogusław Schaeffer, John Cage, Brian Eno, Raymond M. Schafer, Chris Watson czy Alva Noto.
Maciej Zdanowicz. ur. w 1982 r. w Dębicy, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2007 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W 2015 r. obronił tytuł doktora sztuki w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2016 r. adiunkt na Wydziale Sztuki UJK w Kielcach, gdzie prowadzi pracownię struktur intermedialnych i mechanizmów widzenia, a od 2019 r. pełni funkcję prodziekana ds. kształcenia i współpracy z zagranicą. Autor 20 wystaw indywidualnych, uczestnik blisko 200 prezentacji zbiorowych, kurator wielu krajowych i międzynarodowych projektów artystycznych. Laureat nagród (m.in. naborów projektów kuratorskich organizowanych przez SGC International do wydarzeń towarzyszących konferencjom artystycznym Our Shared Future Madison 2022, PUERTOGRAFICO San Juan 2020, stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi w 2017 r., wyróżnienia honorowego na I Ogólnopolskiej Wystawie Rysunku Studenckiego w Toruniu w 2008 r., Nagrody Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w XXIII Konkursie im. Władysława Strzemińskiego w 2006 r.). W 2018 r. powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członka Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym w Kielcach. Wykłada gościnnie przede wszystkim w Bułgarii, Chinach, Ukrainie, publikuje prace naukowe i krytyczne, uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych poruszając zagadnienia odnoszące się do tendencji awangardowych i postawangardowych w sztuce, w tym zjawiska muzyki wizualnej, sztuki dźwięku. Ekspert zewnętrzny m.in. Komisji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Członek międzynarodowego zespołu redakcyjnego pisma naukowego „Visual Studies”, wydawanego przez Uniwersytet Św. Cyryla i Św. Metodego w Veliko Tarnovo (Bułgaria), Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej AICA, ATINER Athens Institute for Education and Research, SGC International (przy Kennesaw State University). Aktywnie pracuje na rzecz rozwoju życia kulturalno-artystycznego Kielc, regionu świętokrzyskiego, m.in. koordynując projekt Kielce Europejska Stolica Kultury 2029.
Zapraszamy na prelekcję.