A–Z to bezpłatny projekt edukacyjny skierowany do osób, które działają w obszarze sztuk wizualnych i chcą zdobyć praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania w świecie sztuki, organizowany przez Fundację Sztuki Polskiej ING.
Kto może skorzystać?
Program jest skierowany do artystek i artystów sztuk wizualnych, zarówno studentów, jak i absolwentów uczelni artystycznych. Jest otwarty dla osób na różnych etapach kariery, które pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania w świecie sztuki. Udział w programie jest bezpłatny, a rejestracja odbywa się poprzez formularz dostępny na stronie Fundacji.
Z czego można skorzystać?
Na program składają się:
- Cykl wykładów online o funkcjonowaniu w świecie sztuki (prowadzenie: Andrea Fraser, Anna Konik & Ika Sienkiewicz-Nowacka, Grupa Zakole, Bartek Buczek, Iza Tarasewicz, Daniel Kotowski, Kaja Kusztra, Łęctwo)
Program wykładów:
- 24.03. Andrea Fraser
Pola współczesnej sztuki – struktury, zależności i strategie działania - 25.03. Anna Konik & Ika Sienkiewicz-Nowacka
Rezydencje od kuchni - 26.03. Grupa Zakole
Artystki na bagnie. O kolektywnych działaniach wyrastających z praktyki terenowej - 27.03. Bartek Buczek
Problemy techniczne. Katalog dobrych praktyk we współpracy z realizatorami wystaw - 31.03. Iza Tarasewicz
Praktyka artystyczna jako sposób na utrzymanie równowagi - 01.04. Daniel Kotowski
Poruszanie w niedostępności - 02.04. Kaja Kusztra
Pijcie ze mnie. Otwarte źródła w kulturze wizualnej - 03.04. Łęctwo (Przemek Sowiński i Gabi Skrzypczak)
Czy można być pomiędzy? Oddolne inicjatywy a rynek sztuki
Nagrania wszytkich wykładów są dostępne w Bazie wiedzy.
- Indywidualne konsultacje portfolio - spotkania dla młodych twórczyń i twórców, którzy chcą rozwijać swoje portfolio, przygotować się do rekrutacji na uczelnie artystyczne lub uzyskać profesjonalną opinię na temat swojej pracy. Podczas konsultacji uczestnicy mają szansę porozmawiać z doświadczonymi artystami i kuratorami, którzy podpowiedzą, jak wzmocnić przekaz, uporządkować materiały i lepiej zaprezentować swój dorobek artystyczny.
- Letnia Szkoła - intensywny, kilkudniowy program program mentoringowy połączony z wyjazdem.
"Artysta - Zawodowiec" a BWA Krosno
Idea wspierania młodych osób na początku drogi społecznej i zawodowej jest nam szczególnie bliska i praktykujemy ją na co dzień - poprzez program rezydencji artystycznych, wystawy, działania mentoringowe, współpracę z stażystkami i stażystami w ramach programu “Praktykuj w kulturze”, czy poprzez program “ObudźMY Miasto!”.
Tym bardziej cieszy nas, że w tegorocznej edycji programu „Artysta – Zawodowiec” nasza dyrektorka, Ewelina Jurasz, została zaproszona do grona osób prowadzących konsultacje portfolio. To dla nas potwierdzenie, że wartości, które reprezentujemy jako instytucja – profesjonalizm, otwartość i zaangażowanie w rozwój młodych twórców – są dostrzegane również na ogólnopolskiej scenie sztuki.