Termin wystawy: od 16 sierpnia do 8 września 2019 r.
Wernisaż wystawy: 16 sierpnia 2019 r., godzina 18:00
Na wystawie pt. Zestaw (nie)Religijny Agula Swoboda pokazuje obrazy, kolaże, rysunki oraz formy przestrzenne, w których próbuje rozliczyć się z przeszłością związaną dość mocno z pojęciem i rolą ‘religii’ w jej życiu. Religii jako systemu oraz religii jako sfery sacrum, związanej z duchem, nierzadko też wiążącej ducha człowieka. Jej wymiar ‘wertykalny’ (boski) pozostaje niezmienny, natomiast to ten ‘horyzontalny’ (ludzki) jest często przestrzenią manipulacji, gry, nadszarpniętych emocji i straconego czasu.
"Zarówno z religią, jak i bez niej dobrzy ludzie mogą czynić dobro, a źli – zło. Ale do tego, aby dobrzy ludzie czynili zło, potrzeba religii"
Steven Weinberg
Moja sztuka mieści się w pojęciu surrealizmu. Nauczyłam się czasowo przemieszczać do zwierzęcego ciała. Ono pozwala mi na uporządkowanie własnego życia, zrozumienie snów i sfery sacrum. Bo zaczynam je rozumieć wtedy gdy maluję, wyklejam, rysuję. W moich obrazach, kolażach i rysunkach jestem czasem sową, sarną, małpą. Bardzo ważne jest dla mnie to, co można uchwycić poza przedmiotem, poza ciałem – pozawidzialną rzeczywistością. Wierzę też, że duch (wnętrze) człowieka jest tak samo ważny i żywy jak skóra, w której żyjemy. Każdy z nas walczy lub (!) przyjaźni się z własnymi demonami, które chowamy pod kurtką i szczelnie zapinamy paskiem. To pomieszanie zwierząt i ludzkich ciał pomaga mi często w zrozumieniu sytuacji - wtedy choć trochę mogę zapanować nad rzeczywistością.
Agula Swoboda
Artystka urodziła się w 1974 roku w Katowicach. Jest absolwentką University of the West of England – Bower Ashton w Bristolu; dyplom licencjacki obroniła w pracowni malarstwa dr. Iain Biggsa w 1997 r. Ukończyła również Byam Shaw School of Art, Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem dr. Douglasa Allsopa zrealizowała w 1998 r. Była stypendystką University of the West of England w Bristolu oraz Byam Shaw School of Art w Londynie, a także zrealizowała roczną rezydencję Lancaster Foundation w Underground Art Centre w Clitheroe w Wielkiej Brytanii na przełomie lat 2004/2005. Jest pomysłodawczynią międzynarodowych rezydencji artystycznych „Incydenty” realizowanych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Czechach i Norwegii. Artystka jest laureatką wyróżnienia regulaminowego w 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011” a także finalistką 38. edycji tegoż Biennale. Uczestniczyła również w targach sztuki „Supermarket Art Fair 2013” w Kulturhuset, Sztokholm w Szwecji w 2013 r.; w wystawie „2B in Bielsko-Biała. Double pleasure from Poland” - Agija Sūna Art Gallery w Rydze na Łotwie w 2013 r.; w 2. Triennale Malarstwa Współczesnego „Jesienne konfrontacje” w BWA Rzeszów w 2010 r. Jest współzałożycielką galerii ”Szara” i „Galerii 12” w Cieszynie oraz Szkoły Sztuki i Myślenia w Cieszynie. Jej prace znajdują się w kolekcjach galeryjnych oraz prywatnych w Polsce i za granicą. Dotychczas przygotowała takie wystawy indywidualne:
„Jedna Trzecia, CSW Solvay, Kraków – 2018 r.
„21 Zaśnień”, BWA Rzeszów, Rzeszów, Polska – 2017 r.
„Można powiedzieć, że mi się nie spieszy”, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Cieszyn – 2016 r.
„Krwioobieg”, Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej, Warszawa – 2015 r.
„Krwioobieg” + performance, Art Katedra, SAF, Lubiąż – 2015 r.
„Krwioobieg”, Galeria Szara, Cieszyn – 2013 r.
„Mi Powiedz”, Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej, Warszawa – 2012 r.
„Przyjdź i Dotknij”, Galeria “Szara”, Cieszyn – 2004 r.
Dyplom - University of the West of England, Bower Ashton Gallery, Bristol, Wielka Brytania (wystawa indywidualna) – 1997 r.