"Na skróty przez sztukę" - wirtualna wystawa prac autorstwa uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy. Prace powstały pod opieką nauczyciela plastyki tamtejszej placówki - Romana Przewoźnika. Inspiracją do ich tworzenia stała się seria kart edukacyjnych BWA, które ukazały się w cyklu "Edukujemy przez sztukę", w ramach działań "BWA online".
Nazywam się Roman Przewoźnik. Jestem nauczycielem plastyki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Dębicy. Z zainteresowaniem obserwuję działania BWA, a szczególnie propozycje artystyczno-edukacyjne kierowane do dzieci i młodzieży.
Czas kwarantanny i zdalnego nauczania okazał się wyjątkowy dla nas wszystkich i każdy z nas próbował na miarę swoich możliwości odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Na szczęście m.in. dzięki wspólnym twórczym wysiłkom udało się nie tylko przetrwać, ale i kreatywnie wykorzystać ten czas.
Podjęcie twórczego zadania pod hasłem "Na skróty przez sztukę" okazało się interesującym wyzwaniem do artystycznych wypowiedzi moich uczniów i stworzenia nowych - własnych kierunków w sztuce. Działania twórcze stały się równocześnie doskonałą okazją do poznania twórczości artystów nowoczesnych.
Zaproponowałem swoim uczniom zadanie formułując temat zajęć "Art i inne arty..." Moi uczniowie realizowali je w ramach zdalnego nauczania we własnych domach. Tym bardziej doceniam ich pracę, bowiem moi młodzi artyści mieli zupełną swobodę wypowiedzi artystycznej. Temat okazał się interesującym wyzwaniem do kreatywnego myślenia i twórczego działania. Możliwość odzwierciedlenia własnych upodobań, estetyki w wybranej technice plastycznej okazały się fantastyczną przygodą w duchu twórczej ekspresji. Każdy z autorów zaprezentował swoją oryginalną propozycję kierunku w sztuce, podobnie jak czynili to artyści początku XX wieku i niektórzy współcześni twórcy. Mam nadzieję, iż to wyjątkowe spotkanie moich uczniów ze sztuką dostarczyło im wielu emocji, wrażeń i przemyśleń, a przede wszystkim rozbudziło artystyczne zainteresowania i twórczą ciekawość. Zadanie okazało się również świetnym sposobem kreowania postawy świadomych odbiorców sztuki.
Dziękuję i pozdrawiam.
Roman Przewoźnik