Wystawa: Bogdan Biernat "Człowiek, artysta, pedagog"
Termin wystawy: 16 kwietnia – 16 maja 2021 r.
Wirtualne spotkanie na wystawie: 16 kwietnia 2021 r., godzina 18:00 (transmisja poniżej)
Bogdan Biernat (1953-2013). Pochodzący z Rymanowa artysta, rzeźbiarz, nauczyciel. Był absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu po ukończeniu którego kontynuował artystyczną edukację na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni Mariana Koniecznego w roku 1979.
Zawodowo związany był z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym (późniejsze PLSP w Krośnie) od 1980 roku, czyli od początku istnienia szkoły aż do swojej śmierci w 2013 r. W Liceum Plastycznym prowadził zajęcia z rzeźby i snycerstwa. W „plastyku” dał się poznać jako uwielbiany profesor, niezwykle zaangażowany w swoją pracę, serdeczny, empatyczny, kochający swoich uczniów mentor. Swoją nienachalną, dyskretną i zawsze łagodną postawą, a równocześnie celnym spostrzeżeniem i rzeźbiarską erudycją inspirował i edukował kilka pokoleń młodzieży. Jego wychowankowie, dziś już szanowani artyści i wykładowcy uczelni artystycznych, zapisali na zawsze w swoich wspomnieniach serdeczną i ciepłą osobę Profesora Biernata jako wspaniałego pedagoga i fascynującego człowieka. Człowieka, którym nie można było nie być zauroczonym. Przyjaciele i koledzy pamiętają „Bogusia” jako wesołego kompana, dysponującego zawsze bogatym zestawem celnych żartów. Jego atrybutem stał się akordeon, którego grą umilał niezliczoną ilość towarzyskich spotkań i rzeźbiarskich plenerów.
Jako artysta Bogdan Biernat był laureatem imponującej ilości konkursów rzeźbiarskich. Posiada na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych tak w kraju jak i za granicą. Jest autorem szeregu pomników, tablic pamiątkowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, muzeach i galeriach w Polsce i poza granicami (Niemcy, Wielka Brytania, Kanada, USA). Rzeźby i rysunki Bogdana Biernata są świadectwem niezwykle dojrzałej i świadomej postawy artystycznej. Dziś stają się testamentem artysty, który zagadnienia formy, „morfologii” i wewnętrznej logiki utworu plastycznego rozumiał dogłębnie. Rozumiał i potrafił zakomunikować w dziele z precyzją i trafnością godną szacunku jakim obdarza się największych mistrzów. Prace Bogdana Biernata nie są obliczone na osiąganie efektów spektakularnych. Nie jest to w żadnym razie sztuka nachalna i czyniąca zbyteczny hałas. Twórczość artysty adresowana jest do odbiorcy świadomego. Odbiorcy, który w cichej kontemplacji potrafi dostrzec ich wyjątkowy, niebanalny charakter i plastyczny wyraz.
Jeden z katalogów Bogdana Biernata opatrzony został przez niego samego mottem autorstwa Augusta Rodina:
"Najważniejsze, aby się wzruszać, kochać, mieć nadzieję, drżeć, żyć.
Być człowiekiem zanim się jest artystą."
Ten kto miał zaszczyt znać osobę artysty, ten wie jak celnie słowa te charakteryzują sylwetkę Bogdana Biernata – człowieka, artystę, pedagoga
Grzegorz Stefański
Transmisja z wirtualnego spotkania na wystawie:
Wspomnienie Marleny Makiel-Hędrzak o Bogdanie Biernacie: