Termin wydarzenia: od 9 do 15 czerwca 2019 r.
Od 9 do 15 czerwca 2019 r. w Biurze wystaw Artystycznych w Krośnie zagości festiwal filmowy dla młodych widzów KINOLUB.
Stałym i najważniejszym elementem programu są pokazy filmów dla dzieci i młodzieży, międzynarodowych produkcji, aktorskich i animowanych, wartościowych pod względem rzemiosła filmowego jak i przekazywanych treści.
Projekcjom weekendowym towarzyszyć będą otwarte warsztaty dla rodzin. W tygodniu czekają na uczniów warsztaty krytyki filmowej, które mogą zainspirować uczestników do udziału w Konkursie na recenzję filmową organizowanym przez Festiwal Kinolub.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Dla szkolnych grup zorganizowanych obowiązują zapisy: art@bwakrosno.pl
Mali podróżnicy (4+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 47 min.
9 czerwca 2019 (niedziela), godz. 11:00
po seansie: otwarte warsztaty animacji dla rodzin (młodsze dzieci) "Tło na pierwszy plan"
- Światełko
Wielka Brytania, 2018, 15′
reż. Melissa Pinto
W ciemnym lesie nawet doświadczonym wędrowcom nie jest łatwo znaleźć właściwą drogę. Jedyną pomocą są gwiazdy na niebie. Okazuje się, że czasami można wspiąć się po drzewach na tyle wysoko, żeby jednej dosięgnąć i się z nią zaprzyjaźnić.
- Wieloryb i księżyc
Iran, 2018, 4′
reż. Reyhane Kavosh & Ali Raeis
Irańska opowieść o wielorybie zakochanym w księżycu, do którego próbuje każdej nocy doskoczyć. Wreszcie którejś nocy to księżyc przybywa w głębiny na spotkanie z wielorybem. Czasem jednak cena spełnionych marzeń bywa wysoka.
- Wander
Kanada, 2018, 4′
reż. Daniela Monzon Leotaud
Króciutka animacja, którą sama reżyserka określa jako jej “list miłosny do Wenezueli”, pokazuje spokojne życie niezwykłej gigantycznej dziewczynki pośród barwnych południowoamerykańskich krajobrazów.
- Zabawna rybka
Francja / Szwajcaria, 2017, 6′
reż. Krishna Chandran A. Nair
Kolorowa animacja o rybkach, które pewnego dnia napotykają czerwonego kolegę dryfującego na powierzchni oceanu. Starają się przeprowadzić akcję ratunkową, nie zdając sobie sprawy z omyłki – widzą tak naprawdę czerwony balonik.
- Domki w Japonii
Rosja, 2018,13′
reż. Viktor Azeev
Samochód kempingowy Grześ chce zostać poetą, ale brak mu talentu do rymów. Wyrusza więc do Japonii, gdzie tradycyjne wiersze haiku pisze się bez rymowania. Kolorowa rosyjska bajka, która pozwala nawet najmłodszym poznać kawałek dalekiego świata.
- Nasi astronauci
Rosja, 2018, 7′
reż. Galina Golubeva
Muzyczna animacja, utrzymana w stylistyce słowiańskiego folkloru, za pomocą piosenki pokazuje nieprawdopodobne przygody pierwszych astronautów. W narrację wplecione zostały fragmenty autentycznego wywiadu z Jurijem Gagarinem.
- Jeden łyk
RPA, 2017, 14′
reż. Diek Grobler
Ten pomysłowo animowany film przedstawia australijską aborygeńską legendę o żabie Tiddalik, która w upalny dzień wypiła całą wodę z jeziora. Inne zwierzęta będą próbowały różnych sztuczek, aby wodę odzyskać.
Moja żyrafa (6+)
9 czerwca 2019 (niedziela), godz. 13:00
Holandia, 2017, 74 min.
reż. Barbara Bredero
po seansie: otwarte warsztaty animacji dla rodzin (starsze dzieci) "Antek i zwierzaki"
Rafałek i Raf to najlepsi przyjaciele, którzy w ten sam dzień obchodzą urodziny. W tym roku razem kończą cztery lata. Dla Rafałka oznacza to, że niedługo pójdzie pierwszy raz do szkoły. Niestety okazuje się, że Raf nie będzie mógł do niego dołączyć. Wszystko dlatego, że Raf jest żyrafą, mieszkającą w zoo, gdzie pracuje dziadek Rafałka. Dorośli upierają się, że szkoła to nie miejsce dla żyraf, nawet dla tych magicznych, które potrafią mówić. Przyjaciele będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom, gdy Rafałek zacznie spędzać czas z nowymi przyjaciółmi.
Mimo przeciwności (9+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 73 min.
10 czerwca 2019 (poniedziałek), godz. 17:00
- Śnieg
Armenia, 2018, 13′
reż. Aren Malakyan
Arman ma 9 lat i najważniejszy dla niego jest osiedlowy turniej piłki nożnej. Jednak gdy jego chory dziadek zdradza mu, że wyłącznie śnieg może postawić go na nogi, Arman jest zdeterminowany zrealizować tę misję. Ale skąd wziąć latem śnieg w Erywaniu?
- Lustro
Chiny, 2017, 7′
reż. Cheng Chao
Chiny. Nowy w mieście chłopiec poszukuje przyjaciół. Dołącza do grupki kolegów grających w ping-ponga i szybko orientuje się, że są oni obserwowani z okna przez tajemniczą dziewczynkę. Postanawia do niej dotrzeć i dowiedzieć się kim jest obserwatorka.
- Buty
Indie, 2018, 11′
reż. Ajitpal Singh
Indie. Dwóch przyjaciół o całkowicie odmiennym pochodzeniu społecznym i klasowym łączy piłka nożna. Para prawdziwych piłkarskich korków sprawi, że będą musieli zmierzyć się ze swoimi uprzedzeniami. Czy pieniądze zdecydują o losie przyjaźni?
- Krenk
Włochy, 2018, 18′
reż. Tommaso Santi
Gianni, Włoch chińskiego pochodzenia, dostaje w szkole zadanie zaopiekowania się nowym uczniem w klasie. Cieszy się z odpowiedzialnej roli, ale jednocześnie obawia, że nowy kolega zajmie jego miejsce w drużynie piłkarskiej i odbierze mu przyjaciół.
- Jeż
Francja, 2018, 5′
reż. Vaibhav Keswani, Jeanne Laureau, Colombine Majou, Morgane Mattard, Kaisa Pirttinen, Jong-Ha Yoon
Pasją małego chłopca są jeże, które żyją w przydomowym ogródku. Zainteresowanie przeradza się prawie w obsesję, gdyż chłopiec bezustannie opowiada o nich wszystkim. Niestety niezwykła przyjaźń z jeżami to jego sposób na radzenie sobie z osamotnieniem i problemami rodzinnymi.
- Warszawski Rudzik
USA, 2018, 7′
reż. Galina Golubeva
Zima 1945 roku w Warszawie. Mała dziewczynka wędruje przez zdewastowane w czasie wojny miasto. Pocieszenie znajduje w książkach i w opowieściach napotkanej tajemniczej postaci. To spotkanie uczy ją, że w każdych okolicznościach warto mieć nadzieję.
Spotkania (15+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 89 min.
11 czerwca 2019 (wtorek), godz. 17:00
- Druga Klasa
Szwecja, 2018, 14′
reż. Jimmy Olsson
Charlotte jest czarnoskórą nauczycielką drugoklasistów, która zostaje zaatakowana na ulicy przez neonazistę. Kiedy powraca do pracy odkrywa, że mężczyzna, który ją zaatakował, jest ojcem jednego z jej uczniów. Przed nimi trudne wyzwanie – lekcja pokoju i wybaczenia.
- Na opuszkach palców
Rosja, 2018, 8′
reż. Daria Barsukova
Nieoczekiwane przelotne spotkanie młodego muzyka i tajemniczej dziewczyny w trakcie głośnego koncertu pozwala im nawiązać znajomość poprzez pisanie wiadomości na ekranie telefonu. Muzyk zaryzykuje wszystko, by ją odnaleźć i poznać.
- Poligraf
Hiszpania, 2019, 10′
reż. Marta López-Fdez
Dziewczyna przyprowadza do domu kolejnych adoratorów, by przedstawić ich ojcu. Ten wymyśla dla nich skomplikowane zadania, którymi weryfikuje kandydatów. Po przetestowaniu kilku, ojciec wskazuje idealnego wybranka. Ale czy ten będzie idealny również dla niej?
- 1 – 0
Zjednoczone Emiraty Arabskie, 2017, 10′
reż. Nada Elazhary
Arabia Saudyjska. Nastolatka omyłkowo wysyła do ojca wiadomość skierowaną do swojego chłopaka. Wpada w panikę. Musi zrobić wszystko, by ten jej nie przeczytał. Czy zdąży skasować smsa, zanim ojciec skończy oglądać mecz?
- Ahmed i Markus
Szwecja, 2017, 9′
reż. Maria Eriksson-Hecht
Dzień z życia dwóch uczniów liceum w Szwecji. Markus wraz z kolegami znęca się nad Ahmedem, poniżając go i prześladując. Jednak gdy wraca do domu, sam doświadcza przemocy. Film zadaje pytania o prześladowców i ofiary oraz o możliwość przerwania łańcucha nienawiści.
- Świtezianka
Polska, 2018, 19′
reż. Siostry Bui
Doskonale zrealizowana ekranizacja ballady Adama Mickiewicza. Mroczne ludowe podanie o tragicznej miłości wędrowca i nimfy przeniesione zostaje do czasów współczesnych, aby wraz z rozwojem akcji zamienić się na ekranie w magiczną i baśniową opowieść.
- Alan
Iran, 2017, 20′
reż. Mostafa Gandomkar
Wiele kurdyjskich rodzin mieszkających w Syrii i Iraku straciło swoje domy i rodziny w czasie wojny oraz ataków grupy terrorystycznej ISIS. Ten krótki film dokumentalny przedstawia losy jednej z nich i przybliża widzom życie i kulturę Kurdów.
Nieustraszeni (11+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 80 min.
12 czerwca 2019 (środa), godz. 17:00
- Rzeczni sąsiedzi
Iran, 2018, 18′
reż. Keyvan Fahimi
Film dokumentalny o dzieciach żyjących w małej wiosce w Kurdystanie, którą od świata oddziela rzeka. Dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajane są do trudnej i odpowiedzialnej obsługi rzecznego promu, zamiast bawić się z rówieśnikami, chodzić do szkoły i cieszyć się dzieciństwem.
- Ponowne narodziny
Hiszpania, 2018, 7′
reż. Jorge Naranjo
Ponowne narodziny to szczególne wydarzenie dla wszystkich, którzy przeszli transplantację. Bohaterami filmu są osoby dzielące się z widzem swoją historią, marzeniami i planami na przyszłość oraz emocjami związanymi z chorobą i dojściem do zdrowia.
- Gol
Indie, 2018, 9′
reż. Manoj S Nair
Krótka podróż do południowych Indii, gdzie niepełnosprawny chłopak marzy o rozegraniu meczu piłki nożnej. Znajduje bliskie osoby, które wspierają go w realizacji tego marzenia i dają mu siłę, żeby mimo swoich ograniczeń mógł stanąć na boisku.
- We wsi gadają
Polska, 2018, 12′
reż. Grzegorz Paprzycki
Metaforyczna historia. Dwóch romskich chłopców słyszy plotki o mieszkającym samotnie w lesie staruszku, który w Afryce dorobił się fortuny. Postanawiają sprawdzić, ile jest w tym prawdy, nawet gdy jeden z nich przeczuwa, że wyprawa może skończyć się nieszczęściem.
- Kryjówka
Indie, 2017, 15′
reż. Dave Deohans
Jimmy codziennie bawi się ze swoim przyjacielem DD. Czy któregoś dnia uda mu się wyjść z ich wspólnej kryjówki i dołączyć do grupki bawiących się dzieci? Indyjski krótki film o nowych przyjaźniach i o przyjaciołach, których czasem trzeba pożegnać.
Dookoła świata (11+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 83 min.
13 czerwca 2019 (czwartek), godz. 17:00
- Prezent Alice
Włochy, 2018, 15′
reż. Gabriele Marino
Alice, młody filmowiec, kończy 10 lat. Z tej okazji czeka na nią wiele prezentów i atrakcji zaplanowanych osobno przez każde z jej rozwiedzionych i skonfliktowanych rodziców. Solenizantka jednak ma tylko jedno marzenie, które wyrazi za pomocą sztuki filmowej.
- Prymus
Francja, Liban, 2018, 26′
reż. Wissam Charaf
Liban. Trzynastoletni Chadi jest najlepszym uczniem w klasie. Podkochuje się w rówieśniczce Rayi, ale nie ma śmiałości, by z nią porozmawiać. Przebojowa Raya nie zwraca na niego uwagi, aż do czasu, kiedy orientuje się, że może wykorzystać go do własnych celów.
- Daisy
USA, Tajwan, 2018, 4′
reż. Yu Yu
Ujmująca pięknem i precyzją wykonania tajwańska animacja poklatkowa o przyjaźni dziewczynki i robota w niebezpiecznych czasach wojny. Gdy front dotrze do ich cichego domku na odludziu, nic już nigdy nie będzie takie samo.
- Mur
Izrael, 2018, 14′
reż. Roy Zafrani
Przypadkowe spotkanie dwóch chłopców, Żyda i Palestyńczyka da początek przyjaźni. Bohaterowie przekonają się, że stereotypy dotyczące różnic kulturowych są nieprawdziwe, a mur, który ich dzieli, łatwo przełamać wspólną zabawą i płynącą z niej radością.
- Gwiezdny pył
Meksyk, 2017, 14′
reż. Aldo Sotelo Lázaro
Meksyk. Adan pomimo młodego wieku pomaga w pracy swojemu ojcu, kierowcy śmieciarki. Pewnego dnia obowiązki zaprowadzą go do szkolnej klasy w czasie lekcji przyrody. W chłopcu budzi się ciekawość świata i chęć dalszej edukacji mimo trudnych warunków życiowych.
- Gry
Turcja, 2019, 6′
reż. Elif Yiğit
Opowieść chłopca, który wraz z rodziną wrócił do domu po wojnie na Bliskim Wschodzie. Wśród gruzów domów, bez wielu swoich przyjaciół, dzieci wciąż grają w kulki, biegają po boisku i marzą o lepszym świecie.
Biblioteka (9+)
14 czerwca 2019 (piątek), godz. 17:00
Iran, 2018, 78 min.
reż. Mohammadreza Haji Gholami
Rasool stara się pomóc swojej siostrze Sarze, borykającej się z jąkaniem. Zdaniem nauczyciela jej problem można pokonać, czytając książki. Niestety w małej wiosce w Iranie, gdzie mieszkają, bardzo trudno je zdobyć. Szczególnie książki dla dzieci. Pomysł stworzenia biblioteki wydaje się prostym rozwiązaniem, ale czy spodoba się mieszkańcom? I skąd wziąć pieniądze na zakup książek? To tylko część wyzwań i przeciwności, jakim będzie musiał stawić czoło Rasool.
Nasi najbliżsi (4+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 48 min.
15 czerwca 2019 (sobota), godz. 11:00
po seansie: otwarte warsztaty dla rodzin (młodsze dzieci)
- Wyobrażaciel
Francja, 2018, 6′
reż. Robin Barriere
Kilkuletni, nieśmiały chłopiec wymyśla sobie małego animowanego przyjaciela, aby z nim spędzać czas. Niespodziewanie jednak to właśnie Wyobrażaciel popycha bohatera do zabawy z innymi dziećmi. Pomysłowe połączenie filmu i animacji.
- Władcy mysz
Francja, 2018, 8′
reż. Jade Baillargeault, Nazli Doale, Dimitri James, Quang Daniel La, Morgane Lau, Mélanie Pango, Manon Pringault
Niecodzienne znalezisko grupy mieszkających w podziemnym tunelu myszy zaowocuje wyprawą pełną przygód. Mysia saga, czerpiąca z klasycznej historii Władcy Pierścienia, w ciekawy sposób przenosi świat fantasy w życie gryzoni.
- Na miarę
Francja, 2018, 7′
reż. Léa Cousty, Chloé Astier, Raphaël Guez, Mélanie Fourgeaud, Hugo Bourriez, Victoire Le Dourner
Francja. Młody krawiec zaczyna pracę dla prestiżowego domu mody, gdzie okazuje się, że wszyscy jego współpracownicy to zwierzęta. Czy uda mu się uszyć dla siebie kostium na miarę, żeby nie wyróżniać się na ich tle? Czy na pewno musi się ukrywać?
- Maraude i Murphy
Francja, 2018, 5′
reż. Helene Ducrocq
Historia wspólnej wyprawy dwóch nietoperzy: Maraude jest nietoperzem z miasta, a Murphy mieszka w leśnej grocie. Wspólnie będą polować na muchy, ścigać się między drzewami, znajdywać podobieństwa i różnice między ich codziennością.
- Opowieści Babci Zinzin: Koszyk
Francja, 2018, 11′
reż. Yannick Lecoeur
Babcia Zinzin, podróżniczka o przeszłości pełnej szalonych przygód, opowiada swojemu wnuczkowi ludową historię z Sierra Leone o powstaniu nocy, która wylała się z księżycowego koszyka. Francuska animacja dla widzów w każdym wieku.
- Kanapa
Tajwan, 2018, 19′
reż. Jack Shih
W wyobraźni kilkuletniego chłopca zwykła kanapa stojąca w salonie może być wspaniałym statkiem kosmicznym, w którym wyruszy na podbój galaktyki. Przynajmniej do czasu, gdy ojciec nie zagoni go do spania. Wtedy sam może usiąść na kanapie…
- Cierpliwości
Francja, 2018, 10′
reż. Clotilde Chivot, Camille Heng, Caroline Marcon, Justine Mettler, Marianne Reine, Tiphaine Vergriete
Ośmioletnia Margot jest zmuszona spędzić wakacje z dziadkiem, którego wcześniej nie znała. Dziadek okazuje się być nie tylko stary i zrzędliwy, ale nieoczekiwanie jest też… prawdziwym niedźwiedziem. Czy uda im się znaleźć wspólny język?
Wyzwania i przygody (6+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 68 min.
15 czerwca 2019 (sobota), godz. 13:00
po seansie: otwarte warsztaty dla rodzin (starsze dzieci)
- Odkrywca
Dania, 2018, 12′
reż. Karla Nor Holmbäck
Spragniona przygód Holly spędza wakacje u dziadka. Pewnej nocy widzi świetlisty kamień, który ląduje po drugiej stronie wyspy. Wraz z żółwiem Skorupkiem wyrusza w magiczną podróż, by odkryć tajemnicę tego niesamowitego wydarzenia.
- 4 za 10
Indie, 2019, 10′
reż. Rahul Yadav
Bohaterką filmu jest 7-letnia dziewczynka, która smuci się z powodu zakończenia roku szkolnego. Zaskakujące zakończenie pokazuje nam rzeczywistość dzieci, które w Indiach już w bardzo młodym wieku muszą pracować, zaniedbując własną edukację.
- Szkoła omletów
Szwajcaria, 2018, 10′
reż. Fernando Barreto Arroyave
Poupiot to młody wilk, który bardzo nie lubi swojej wilczej szkoły. Zamiast uczyć się wyć do księżyca, chciałby zostać wegetarianinem i przyjaźnić się z kurczakami. Animacja o wyborze własnej drogi i konfrontacji z odrzuceniem w lekkiej metaforycznej formie.
- Doskonałe urwisy
Rosja, 2018, 13′
reż. Tatiana Kiseleva
W specjalnym sanatorium doktor Piatkin szuka sposobu, aby obudzić niesforne i psotne dzieciaki w nazbyt przykładnie ułożonych oraz bezkompromisowo grzecznych dzieciach. Z pomocą przyjdzie mu mały magiczny przyjaciel.
- Skromna przegrana
Wielka Brytania, 2018, 9′
reż. David Barr
Między ośmioletnią Tiny, a jej starszym bratem trwa nieustająca wojna domowa. Dziewczynka ma jednak plan, jak dać nauczkę bratu, który nigdy nie gra fair. Czy po wielu dniach kalkulacji i przygotowań tym razem to ona będzie górą?
- Dom dla lalek
Turcja, 2018, 5′
reż. Ezgi Temel
Turcja. W sklepie z zabawkami chłopiec zostaje zmuszony do wyboru takiej zabawki, którą według jego mamy, powinni bawić się chłopcy. Nie podda się jednak i będzie dążył do realizacji swoich pasji, przekonując rodzinę do porzucenia stereotypów.
- Dzień matki
Kanada, 2018, 9′
reż. Alexander Desouza
Nieśmiały 12-letni chłopiec postanawia pomóc swoim młodszym sąsiadom w przygotowaniu odświętnego śniadania na Dzień Matki. Okazuje się to być wyzwaniem nie tylko kulinarnym, gdyż bohater musi zmierzyć się również z własnym smutkiem i wspomnieniem mamy.