Termin wydarzenia: 4 sierpnia 2019 r., godz. 11:00.
Na dwór czy na pole? – pytanie to, dla jednych lingwistyczne, dla drugich ideologiczne, w historii sztuki ma wymiar niemalże rewolucyjny. Przez wieki wyjście z pracowni oznaczało nierzadko wyjście też poza ramy powszechnie znanej (i rozumianej) sztuki. Opuszczenie atelier wyznaczało obranie zupełnie nowego kierunku artystycznego, który doprowadzał do powstania pejzażu, sztafażu, weduty, a nieraz i dalej: performansu, street artu i land artu.
W czasie spotkania zdekonspirujemy „manewry polowe” impresjonistów. Zamienimy na moment Biuro Wystaw Artystycznych w kryminalne biuro śledcze i zbadamy jakie obrazy tworzone w plenerze są istnym corpus delicti – dowodem zbrodni doskonale artystycznej.
Zapraszamy do wyjścia w plener i połączenia niedzielnej prelekcji ze zwiedzaniem wystawy poplenerowej „Portret Krosna X”, prezentowanej w sali wystawienniczej BWA.
------------
Wydarzenie dodatkowe
W niedzielę, 4 sierpnia o godz. 17:00, zapraszamy na plenerowy pokaz mokrego kolodionu – XIX-wiecznej techniki fotograficznej na szkle.
Jakub Jan Kaska opowie o warsztacie fotografa i zaprezentuje historyczną technikę mokrej płyty kolodionowej - opatentowaną w 1851 roku metodę uzyskiwania negatywów na szkle, dającą obrazy o bardzo wysokiej ostrości i rozdzielczości. Mimo upływu lat i rozwoju technologii cyfrowej, technika mokrej płyty kolodionowej, w wiernym oparciu o receptury i zasady sprzed ponad 150 lat, może nadal zachwycać.
Start przed wejściem do BWA Krosno, ul. Portiusa 4.
Pokaz plenerowy odbędzie się w ramach projektu „Zadomowieni w dziedzictwie – zabytkowe domy i wille Krosna”, dofinansowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa oraz ze środków Gminy Miasto Krosno.