Dwudziestolecie oczami modernistów : DOM : miasto, osiedle, dom
Dwudziestolecie Oczami Modernistów, czyli DOM, jest spojrzeniem na architekturę powiatu krośnieńskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Spojrzeniem w różnej skali – skali kraju, powiatu, miasta, osiedla – ale też w skali ludzkiej: domu, jako odzwierciedlenia osobowego i czasem bardzo osobistego modułu, będącego częścią modernizującego się kraju.
Edukacyjne place budowy
DOM to strefy edukacji historyczno-architektonicznej - "edukacyjne place budowy" - opowiadające o mieście, osiedlu i domu w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Edukacyjne place budowy staną w Dukli, Frysztaku, Iwoniczu-Zdroju, Korczynie, Jedliczu i Krośnie – miejscach nieprzypadkowych, ważnych również w okresie międzywojennym, do których odwiedzenia zachęcali w 1936 roku twórcy przewodnika handlowego po powiecie krośnieńskim.
Warsztaty DOM będą odbywać się w formie otwartej – na placach i rynkach – dając okazję do poznania nie tylko architektury, ale też założeń urbanistycznych poszczególnych miejsc. Zachęcamy do swobodnego odwiedzania i poznawania DOMu i domów w Dukli, Frysztaku, Iwoniczu-Zdroju, Korczynie, Jedliczu i Krośnie.
Spacery architektoniczne
Krośnieńskim modernistom towarzyszył wszechogarniający cały region zapach nafty, połączony ze smakiem Naftusi – popularnej wody leczniczej okolicznych zdrojowisk. To właśnie nafta i Naftusia napędzały ruch budowlany i powstające „maszyny do mieszkania” - czyli domy - jak postrzegali i nazywali je moderniści. Ten zapach i smak będzie można również poznać w czasie spacerów architektonicznych. Spacer „Ku źródłom modernizmu” poprowadzi przez architekturę Iwonicza-Zdroju, a „Architektura przemysłowa i przemyślana” będzie spacerem przybliżającym Jedlicze. Ostatni spacer „Krosno-miasto-ogród”, zaprezentuje widok od strony ogrodu na Krosno, czyli z perspektywy szczególnie bliskiej modernistom, a nieco ukrytej na co dzień.
Zapraszamy uczestników w każdym wieku do wspólnego budowania i rozbudowywania wiedzy o dziedzictwie architektonicznym regionu.
- 03.10 – Dukla – Rynek
godz. 10:00 – 15:00 – edukacyjny plac budowy DOM
(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: sala widowiskowo-kinowa, ul. Kościuszki 4)
- 04.10 – Frysztak - plac św. Floriana
godz. 11:00 – 16:00 – edukacyjny plac budowy DOM
(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: GOK Frysztak, ul. Twierdza 1)
- 11.10 – Iwonicz-Zdrój - plac J. Dietla
godz. 11:00 – 16:00 - edukacyjny plac budowy DOM
(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: GOK Iwonicz-Zdrój / Kino „Wczasowicz”, pl. Dietla 2)
godz. 12:00 - spacer architektoniczny „Ku źródłom modernizmu”– start: pl. Dietla
- 17.10 – Korczyna – plac przed Dworem Szeptyckich (GOK Korczyna)
godz. 12:00 – 17:00 - edukacyjny plac budowy DOM
(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: GOK Korczyna, ul. Spółdzielcza 20)
- 18.10 – Jedlicze – Rynek
godz. 11:00 – 16:00 - edukacyjny plac budowy DOM
(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: Sala sesyjna Urzędu Gminy Jedlicze, Rynek 6)
godz. 12:00 – spacer architektoniczny „Architektura przemysłowa i przemyślana” – start: Rynek 6.
- 25.10 – Krosno - plac przy ul. Portiusa 4 (BWA Krosno) WYDARZENIA ODWOŁANE!
godz. 11:00 – 16:00 - edukacyjny plac budowy DOM
(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: BWA Krosno, ul. Portiusa 4)
godz. 15:00 - spacer architektoniczny „Krosno-miasto-ogród”– start: BWA Krosno
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
DOM jest częścią projektu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki pt. "Infrastruktura Niepodległości: Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych”, poświęconą powiatowi krośnieńskiemu.
Partnerem lokalnym projektu jest Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie.
Projekt zagości w różnych częściach przedwojennego powiatu krośnieńskiego, dzięki: Gminie Dukla, Gminie Frysztak, Gminnemu Ośrodkowi Kultury Frysztak, Gminie Iwonicz-Zdrój, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Iwoniczu - Zdroju, Gminie Jedlicze, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Jedliczu, Gminnej Bibliotece Publicznej im. Kaspra Wojnara w Jedliczu, Gminie Korczyna, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Korczynie.